Aktualizacja: 26.08.2021 21:32 Publikacja: 26.08.2021 21:10
Foto: materiały prasowe
Certyfikaty zaświadczające o tym, że budynki powstały z poszanowaniem środowiska i są energooszczędne, od dawna są standardem na rynku biurowym. Znaczek WELL okazał się nowinką, bo w centrum stawiał użytkownika, a nie sam budynek. Do Polski wkracza kolejny system związany z dobrostanem: Fitwel. Czym różni się on do WELL?
Standardy dotyczące oceny wpływu budynku na środowisko są już w Polsce bardzo popularne, dwa wiodące systemy to BREEAM i LEED, które działają w oparciu o analizę wpływu budynku na środowisko i ludzi oraz analizę kosztów, jakie nieruchomość generuje. WELL i Fitwel koncentrują się na tym jednym aspekcie: wpływu budynku na człowieka. Oceniane są m.in. jakość wody, powietrza, oświetlenia, wykorzystanych materiałów. Wszystkich tych parametrów, które wpływają na to, jak ludzie czują się w budynkach, na produktywność. To zestaw konkretnych parametrów na bazie setek badań naukowych. WELL i Fitwel różnią się tym, że ten pierwszy jest bardziej rygorystyczny, ma wiele wymogów minimalnych, które należy spełnić. Fitwel nie ma takich minimalnych wymogów, ale to nie oznacza, że jest mniej restrykcyjny. Im więcej dobrych praktyk zostanie wdrożonych, tym wyższy poziom certyfikacji.
W ubiegłym roku wynajęto w Warszawie 740 tys. mkw. powierzchni biurowej, z czego 244 tys. w IV kwartale – wynika z analiz firmy doradczej CBRE.
Poprzez innowacje, elastyczność i zrozumienie potrzeb lokalnych rynków możemy nie tylko sprostać oczekiwaniom konsumentów, ale także inspirować innych do podejmowania działań na rzecz zrównoważonego rozwoju i efektywności biznesowej
Właściciele mieszkań do umów najmu wpisują tzw. klauzulę waloryzacyjną. Co to oznacza dla najemców sprawdza portal GetHome.pl
Archicom wprowadził do oferty kolejny budynek przy ulicy Widzewskiej w Łodzi. W czwartym etapie jest do wzięcia ponad 170 mieszkań. Będą gotowe w listopadzie.
Na jaki kredyt mieszkaniowy mogli liczyć w 2024 r. przeciętnie zarabiający single, bezdzietne pary i rodziny? Sprawdzają analitycy portali Rankomat.pl i RynekPierwotny.pl.
Fabrycznie nowe Suzuki Vitara i S-Cross są dostępne taniej nawet o 18 tysięcy złotych. Promocja trwa do końca stycznia.
Allcon powiększa ofertę mieszkań na osiedlu w Gdyni. W dwóch nowych budynkach Nowej Dąbrowy powstanie 135 mieszkań. Będą też lokale użytkowe.
Rozpoczęły się ferie zimowe, a wraz z nimi krajowe i zagraniczne wyjazdy na narty. Przed urlopem warto zadbać o właściwe zabezpieczenie na wypadek niespodziewanych zdarzeń.
W ubiegłym roku wynajęto w Warszawie 740 tys. mkw. powierzchni biurowej, z czego 244 tys. w IV kwartale – wynika z analiz firmy doradczej CBRE.
W ubiegłym roku deweloperzy ukończyli budowę 530 tys. mkw. powierzchni handlowej. To najlepszy wynik od 2015 r. – podaje firma doradcza Cushman & Wakefield.
W 2024 r. rynek wyraźnie odbił dzięki obniżkom stóp w eurozonie i USA. Uwagę zwraca spory udział polskich inwestorów w transakcjach.
Właściciela zmieniły dwa nowe, w pełni skomercjalizowane obiekty handlowe w Garwolinie i Rudzie Śląskiej.
Luka podażowa, wzrost czynszów, wzrost popytu na elastyczne siedziby do pracy. Tak według ekspertów Savillsa będzie wyglądał stołeczny rynek biur w 2025 roku.
Sopra Steria Polska w 2026 r. zmieni swój katowicki adres. Firma z branży IT podpisała umowę najmu 4 tys. mkw. biur w budynku Grundmanna Office Park A.
Park logistyczny w sąsiedztwie warszawskiego lotniska zaoferuje 11 tys. mkw. powierzchni. Obiekt ma być gotowy w lecie tego roku.
Deweloper rozpoczął budowę kolejnej hali magazynowej w kompleksie logistycznym Wrocław Campus 2. Do czerwca powstanie niemal 30 tys. mkw. powierzchni.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas