Proponowane przez rząd w ramach Polskiego Ładu zmiany przepisów podatkowych mogą mocno przemodelować polskie środowisko biznesowe.
Zapowiedź wprowadzenia składki zdrowotnej w wysokości 9 proc. i brak możliwości jej odpisu oznacza – dla milionów firm, w tym jednoosobowych działalności gospodarczych – podwyżkę podatków o prawie 50 proc. Jednocześnie w razie przyjęcia zmian dotyczących amortyzacji i opodatkowania najmu, stopa zwrotu z wynajmu nieruchomości w Polsce drastycznie spadnie. Po zmianach wprowadzonych w Polskim Ładzie jedyną formą opodatkowania będzie ryczałt w wysokości 8,5 proc.; odebrana zostanie także możliwość amortyzowania kosztów. Już teraz w warunkach rosnących w szalonym tempie cen, stopa zwrotu niekiedy zrównuje się lub nawet spada poniżej inflacji.
Konsekwencją tych zmian jest wzrost zainteresowania naszych klientów turystyką podatkową lub innymi formami optymalizacji podatkowej.
Czym jest rezydencja podatkowa? W uproszczeniu to metoda ustalenia miejsca, gdzie płacimy podatki poprzez wskazanie kraju, w którym spędzamy najwięcej dni w roku lub mamy swoje tzw. centrum interesów życiowych.
Zmiana rezydencji podatkowej wiąże się przede wszystkim z możliwością opodatkowania dochodów osobistych w innym kraju niż Polska. Najprostszą drogą do zmiany rezydencji podatkowej jest jak największe ograniczenie aktywności życiowej oraz zawodowej w kraju. Wiele państw, również tych położonych w Europie, już dziś oferuje bardziej korzystne rozwiązania podatkowe dla swoich rezydentów niż Polska. Mówimy tutaj o stawkach podatkowych nawet na warunkach przed wprowadzeniem zapisów Polskiego Ładu. Jednocześnie inwestycja w nieruchomości w tych krajach daje wyższy zysk niż ich zakup na rodzimym rynku.