– Hossa nie opuszcza branży nieruchomości – zapewnia Maciej Górka, analityk portalu Domiporta.pl. – Wyniki sprzedaży mieszkań w pierwszym kwartale tego roku były takie same jak rok temu. W ciągu trzech miesięcy w sześciu największych aglomeracjach deweloperzy sprzedali 14,5 tys. lokali. Nie oznacza to jednak, że podaż spada i – co za tym idzie – ceny będą rosły – zastrzega ekspert.
Domiporta.pl podaje, że w całym kraju jest do kupienia 70 tys. nowych mieszkań, z czego 49 tys. na sześciu największych rynkach. – Sprzedające coraz więcej mieszkań firmy deweloperskie starały się wprowadzić do obrotu jak najwięcej lokali i rozpocząć budowy – wyjaśnia Maciej Górka.
Znikają dziury
Natalia Włodarczyk, analityk firmy redNet Property Group, dopowiada, że w ofercie deweloperów pojawia się coraz więcej inwestycji, które mają być gotowe w 2018 roku. Tak długo trzeba czekać na mieszkania na osiedlach w Gdańsku, Warszawie i Krakowie. – Klienci bardzo chętnie kupują lokale na etapie dziury w ziemi. Wybór lokali jest wtedy największy, a ceny w przedsprzedaży niższe nawet o 10 proc. – wskazuje Natalia Włodarczyk.
Z analiz redNetu wynika, że oferta gotowych nowych mieszkań skurczyła się w ostatnim roku. W Warszawie firmy mają do sprzedania ponad 19,5 tys. lokali, z czego ukończonych jest niespełna 18 proc. W Krakowie gotowe mieszkania stanowią 24 proc. z całej oferty liczącej ponad 10,2 tys. lokali, a w Gdańsku – 10,1 proc. z niespełna 4,3-tys. puli.
– Lokale sprzedają się już w momencie rozpoczęcia budowy – zwraca uwagę Natalia Włodarczyk. – Dłużej czekają na klienta jedynie mieszkania o najwyższym standardzie oraz te w gorszych miejscach. Na szybką sprzedaż nie mogą też liczyć oczywiście oferujący nieruchomości po zawyżonych, nierynkowych cenach – dodaje. Podkreśla, że w najbliższych miesiącach na rynek wejdą kolejne nowe inwestycje, w większości z segmentu popularnego. – Projektów apartamentowych będzie mniej – ocenia przedstawicielka redNetu. – Na liczbę rozpoczynanych inwestycji będzie mieć wpływ m.in. zmiana ustawy o lasach oraz ustawy o obrocie ziemią rolną.