Tag:

Ekologia

Nietypowe narodziny małych żab. Ich ojcowie pokonali 11 tysięcy kilometrów

W londyńskim zoo powitano na świecie 33 małe żaby Darwina, które są gatunkiem zagrożonym wyginięciem z powodu niebezpiecznej choroby grzybiczej. Spora populacja tych płazów trafiła do Wielkiej Brytanii aż z Chile w wyniku skomplikowanej misji ratunkowej.

Niepokojące zachowania trzmieli. Obserwacje ekologów potwierdzają obawy naukowców

Wysokie temperatury sprawiły, że trzmiele zaczęły budować gniazda już zimą, choć normalnie pozostałyby w stanie hibernacji do wiosny. Niestety, tak wczesna „pobudka” jest groźna dla tych owadów. Może prowadzić do spadku ich populacji.

Europa nie jest „kontynentem ludzi naiwnych” – apel aktywistki do Donalda Tuska

To my w XXI w. odczujemy skutki pańskiej XX-wiecznej polityki energetycznej. Chciałabym, żeby potraktował pan głos młodego pokolenia poważnie – apeluje aktywistka klimatyczna Maya Ozbayoglu do premiera Donalda Tuska.

W 20 z 37 miast powyżej 100 tys. mieszkańców nie ma stacji mierzącej jakość powietrza

Jakość powietrza w polskich miastach to jedno z kluczowych wyzwań środowiskowych i zdrowotnych. W skali kraju transport ma ok. 33 proc. udziału w całkowitej emisji tlenków azotu, ale w miastach jest on zwykle zauważalnie większy, czego przykładem jest np. Warszawa, gdzie wynosi on ok. 43 proc.

Apel szefów ogrodów botanicznych: Brakuje nam miejsca na gatunki ginące

Autorzy badania przeprowadzonego przez naukowców z Uniwersytetu Cambridge zwracają uwagę na trudną sytuację najrzadszych i najbardziej zagrożonych gatunków roślin. Zaniepokojeni botanicy przyznają, że eksperci na całym świecie nie są już w stanie skutecznie ich chronić. „Brakuje przestrzeni" – ostrzegają.

Największa góra lodowa na świecie dryfuje. Zagrożenie dla tysięcy zwierząt

Największa góra lodowa świata – ponad dwukrotnie większa od Londynu – zmierza w kierunku wysp na Południowym Pacyfiku. To może zagrozić tysiącom żyjących tam zwierząt, przede wszystkim pingwinom i fokom.

Na rajskiej wyspie rośnie góra odpadów. „Są turyści, są śmieci”

Wysypisko śmieci na największej wyspie Tajlandii rozrasta się w alarmującym tempie. W tym roku Phuket będzie produkować dwa razy więcej odpadów niż jeszcze trzy lata temu.

Rusza wielkie liczenie ptaków w Polsce. Każdy może dołączyć do tej akcji

Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków organizuje coroczne zliczanie ptaków. Dzięki temu eksperci są w stanie tworzyć i uzupełniać bazę danych na temat zmian liczebności populacji gatunków żyjących w Polsce. Organizatorzy zachęcają do udziału w akcji – jak można do niej dołączyć?

Patriotyzm konsumencki idzie w odstawkę, o zakupie decyduje cena

Cena wyprzedziła skład i miejsce produkcji jako czynniki decydujące o zakupie. „Made in Poland”, „produkt polski” czy „Teraz Polska” nie są już tak istotne, jeśli jest tanio. Aż o połowę spadła skłonność do płacenia więcej za produkty ekologiczne.

Co można wyrzucić do ulicznego kosza na śmieci? Za złamanie tej zasady grozi grzywna

Kwestia zaśmiecania przestrzeni publicznej powraca regularnie w mediach. Chodzi między innymi o podrzucanie odpadów komunalnych do koszy ulicznych. Co można, a czego nie można wyrzucać do ulicznego śmietnika? Co grozi za zaśmiecanie?