Każdy kraj stosuje własne zasady

Warunki udzielania świadczeń medycznych mogą być różne w poszczególnych państwach

Publikacja: 20.11.2009 06:44

Każdy kraj stosuje własne zasady

Foto: www.sxc.hu

Przepisy wspólnotowe określają jedynie generalne zasady korzystania ze świadczeń medycznych.

[b]Niemcy[/b]

Lekarzowi trzeba przedstawić EKUZ i dowód tożsamości oraz wypełnić oświadczenie, że pobyt nie ma na celu leczenia (które nie jest związane z nagłym przypadkiem), i wskazać niemiecką kasę chorych, która rozliczy świadczenia. Za pierwszą wizytę u lekarza płaci się 10 euro. Za szpital 10 euro za dzień pobytu, nie więcej niż 28 dni w roku.

[b]Wielka Brytania[/b]

Jeżeli pacjent skorzysta z placówki poza systemem NHZ (Narodowej Służby Zdrowia) musi opłacić pełne koszty, bez prawa do ich zwrotu.

[b]Irlandia[/b]

Trzeba przedstawić lekarzowi EKUZ i zaznaczyć, że chce się być leczonym zgodnie z przepisami UE. Nie ma zwrotu wydatków na świadczenia w placówkach działających poza publiczną służbą zdrowia.

[b]Włochy[/b]

Obowiązują opłaty za wizytę u lekarza i leczenie stomatologiczne (do 36,15 euro). Niektóre leki są sprzedawane za opłatą ryczałtową, za pozostałe płaci się 50 proc. lub pełną kwotę. Za świadczenia placówki działającej poza systemem powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego trzeba zapłacić pełne koszty, bez prawa do ich zwrotu.

Autopromocja
TURYSTYKA.RP.PL

Poszerzaj swoje horyzonty. Sprawdź najlepsze źródło branżowej wiedzy

CZYTAJ WIĘCEJ

[b]Holandia[/b]

Lokalny oddział funduszu ubezpieczeń zdrowotnych udostępnia listę lekarzy mających umowę z danym funduszem. Leczenie szpitalne jest bezpłatne. Leki na receptę są w pełni refundowane.

[b]Norwegia[/b]

Prawo do świadczeń medycznych jest takie samo jak dla osoby ubezpieczonej w norweskim systemie opieki zdrowotnej. Obowiązują zryczałtowane opłaty (od 130 do 450 koron norweskich) za wizytę u lekarza rodzinnego, stomatologa i poradę specjalisty. Leczenie w szpitalu jest bezpłatne.

[b]Hiszpania[/b]

Należy korzystać ze świadczeń w godzinach przyjęć dla pacjentów leczonych w ramach państwowej opieki zdrowotnej, inaczej ubezpieczony zostanie potraktowany jako pacjent prywatny. Zawsze trzeba zaznaczać, że chce się być traktowanym zgodnie z przepisami UE, a w szpitalu żądać umieszczenia na sali wieloosobowej.

[i]Pełne zasady korzystania z EKUZ znajdują się na stronie internetowej NFZ – [link=http://www.nfz.gov.pl]www.nfz.gov.pl[/link][/i]

Przepisy wspólnotowe określają jedynie generalne zasady korzystania ze świadczeń medycznych.

[b]Niemcy[/b]

Pozostało jeszcze 96% artykułu
Sądy i trybunały
Ważna opinia z TSUE ws. neosędziów. Nie spodoba się wielu polskim prawnikom
Sądy i trybunały
Będzie nowa ustawa o Sądzie Najwyższym. Ujawniamy plany reformy
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
ZUS
Kolejny pomysł zespołu Brzoski: ZUS rozliczy składki za przedsiębiorców
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Prawo w Polsce
Od 1 maja rusza nowy program bezpłatnych badań. Jak z niego skorzystać?
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne