Rzetelny inwestor sieciom Vectry pilnie potrzebny

UOKiK dwa lata temu zgodził się, żeby Vectra przejęła Multimedia Polska. Nakazał sprzedaż części sieci. Teraz dał na to więcej czasu.

Publikacja: 14.03.2022 21:00

Rzetelny inwestor sieciom Vectry pilnie potrzebny

Foto: Adobestock

Telewizja kablowa Vectra ma więcej czasu na wypełnienie warunków postawionych jej przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów w 2020 r., gdy dostawała zgodę na przejęcie Multimedia Polska. Tak wynika z decyzji z 17 lutego, którą znaleźć można na stronie internetowej UOKIK. Ile czasu dostała Vectra – nie zdradzono, tak jak i nie podano wcześniej, ile czasu miała pierwotnie.

Dwa lata temu UOKiK zdecydował, że Vectra ma sprzedać sieci w 8 miastach, a w 13 umożliwić klientom zmianę operatora. Kablówka nie informuje, w jakim stopniu wywiązała się z tych zobowiązań. Uważa, że to tajemnica przedsiębiorstwa.

Jak pisaliśmy, wydzieliła sieci, które zamierza sprzedać do osobnych spółek. Z treści dokumentu opublikowanego przez UOKiK wynika, że sfinalizowała umowę z jednym inwestorem – firmą Sat Film – na część aktywów. Kupił on spółkę Jim Sat z siecią w Gorzowie Wielkopolskim. Jak podał ponadto urząd, wydłużenie terminu ma pozwolić Vectrze znaleźć rzetelnego nabywcę na sieci w miejscowościach: Kwidzyn, Łowicz, Olsztyn, Ostróda i Stargard. „Pozwoli to na ostateczne wywiązanie się z warunku nałożonego na Vectrę” – czytamy.

Adam Jasser, były prezes UOKiK, w rozmowie z „Rzeczpospolitą” wskazuje, że wydłużenie terminu nie jest błędem urzędu. Wylicza, że UOKiK mógł termin wydłużyć, modyfikując warunek, odstąpić od niego lub nałożyć na firmę karę za niewywiązanie się z zobowiązania. – Jeśli warunki wyszły od przedsiębiorcy, a nie zostały narzucone przez urząd, to oczywiście reakcja urzędu może być surowa. Jeżeli organ antymonopolowy narzucił warunki trudne do spełnienia, byłoby nie fair, gdyby wyciągnął surowe sankcje – mówi.

– W idealnym świecie to przedsiębiorca sam określa, w jaki sposób odpowie na zastrzeżenia do transakcji wyrażone przez urząd ochrony konkurencji. Urząd zapoznaje się z propozycjami i, jeśli się z nimi zgadza, decyzja urzędu odzwierciedla propozycje firmy – tłumaczy Jasser.

Nie wyobraża sobie, aby UOKiK nakazał anulowanie przejęcia Multimediów.

Według prawników z kancelarii Dentons pod koniec 2020 r. UOKiK wydał dwie decyzje zmieniające warunki stawiane przedsiębiorcom. Chodziło o przejęcie Dolnośląskiej Grupy Aptecznej przez Panathea oraz Medix przez DOZ.

Mimo opóźnienia Vectra ogłosiła – ustami byłego prezesa Tomasza Żurańskiego – że przejęcie Multimedia Polska uważa za sukces. Niedawno zaczęła poszukiwania inwestora finansowego dla infrastrukturalnej.

Z naszych informacji wynika, że sieciami, które nakazał sprzedać UOKiK interesuje się m.in. Netia.

Twoje wybory zależą od tego, co wiesz

Tylko 19
za pierwszy miesiąc dostępu do rp.pl

Subskrybuj
Media
Polski film coraz droższy. Znany producent ma na to sposób
Media
„Rzeczpospolita Nauka” – nowy kwartalnik o odkryciach, badaniach i teoriach naukowych
Media
Nowy pomysł Trumpa: obrona Hollywood. Pomóc mają 100-proc. cła na obce filmy
Media
Irlandia nakłada ogromną karę na TikToka. Platforma zaprzecza, by przekazywała rządowi dane
Media
TikTok będzie miał nowe centrum danych w Europie. Wiadomo, w jakim kraju
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem