Rosja: USA proszą o wyjazd naszych 24 dyplomatów

Ambasador Rosji w USA przekazał, że Waszyngton poprosił 24 rosyjskich dyplomatów o opuszczenie kraju po tym, jak wygasną im wizy. Departament Stanu oświadczył, że strona rosyjska niedokładnie przedstawiła sprawę.

Publikacja: 02.08.2021 21:52

Rosja: USA proszą o wyjazd naszych 24 dyplomatów

Foto: PAP/ITAR-TASS

zew

W wywiadzie dla magazynu "National Interest" Anatolij Antonow powiedział, że prawie wszyscy dyplomaci z 24-osobowej grupy opuszczą swoje stanowiska bez zastępstwa, ponieważ "Waszyngton nagle zaostrzył procedury wydawania wiz".

Ambasador nie ujawnił, czy prośba Stanów Zjednoczonych została spowodowana jakimś konkretnym sporem.

Powiedział, że strona amerykańska oczekuje, iż dyplomaci opuszczą kraj do 3 września.

- Mamy nadzieję, że zdrowy rozsądek zwycięży i będziemy mogli znormalizować życie rosyjskich i amerykańskich dyplomatów w Stanach Zjednoczonych i Rosji na zasadzie wzajemności - dodał.

Antonow wyraził też nadzieję, że dialog między USA a Rosją na temat cyberbezpieczeństwa będzie kontynuowany.

Departament Stanu USA oświadczył, że opisanie przez ambasadora sytuacji z 24 rosyjskimi dyplomatami było niedokładne.

- Rosyjscy dyplomaci mogą ubiegać się o przedłużenie swoich wiz i takie wnioski są rozpatrywane indywidualnie w każdym przypadku - powiedział rzecznik Departamentu Stanu Ned Price.

Kraj
LOT za rządów PiS popłynął na Uzbekistanie. W tle afera wizowa i lobbing
Kraj
Morawiecki o Brzosce, Tusku i ostrym wpisie Janusza Kowalskiego. "Niech mnie pan nie rozśmiesza"
Kraj
Krystyna Piórkowska złowiła kolejnego polonika
Kraj
Nie pokażesz prawa jazdy, nie kupisz paliwa. Pomysł KO na poprawę bezpieczeństwa
Kraj
Pożar hali w Gdańsku. Co wiadomo o przyczynach?