Pojazd wielkości wózka golfowego dotarł na brzeg krateru Endeavour. Miejsce, gdzie się zatrzymał, zostało nazwane Spirit Point na pamiątkę bliźniaczego łazika, który zakończył misję w maju. Od momentu wydostania się z krateru Victoria w sierpniu 2008 r. robot przebył 21 km.
– Dane dostarczone przez Opportunity i uzyskane z nadchodzącej misji Mars Science Laboratory będą odgrywać kluczową rolę w przygotowaniu lotów załogowych na Marsa – powiedział Charles Bolden, administrator NASA.
Endeavour jest największym kraterem z tych, które odwiedził Opportunity. Ma 22 km średnicy, a na jego dnie znajdują się skały starsze niż te, które badał łazik podczas misji na Czerwonej Planecie.
Naukowców z NASA skusiły minerały ilaste wykryte na dnie krateru przez Mars Recconnaissance Orbiter. Pochodzą one z czasów, kiedy powierzchnia globu była cieplejsza i bardziej wilgotna.
– Wkrótce będziemy mieli możliwość wzięcia próbki skały, jakiej nasz bohater nigdy dotąd nie spotkał – powiedział Matthew Golombek, naukowiec programu z Laboratorium Napędu Odrzutowego NASA. – Minerały ilaste powstają w warunkach wilgotnych, dlatego możemy się czegoś dowiedzieć o środowisku, w którym były warunki do życia.