W czasie przesłuchania w amerykańskim Kongresie przedstawiciele agencji kosmicznej byli pytani, czy na Czerwonej Planecie mogli żyć ludzie.
Kalifornijski kongresmen Dana Rohrabacher zapytał, czy w związku z tym, że na Mars miał kiedyś zupełnie inną atmosferę niż obecnie, jest możliwe, że żyła tam jakaś cywilizacja.
- Mówiliście, ze Mars był zupełnie inny tysiące lat temu. Czy jest możliwe zatem, że tysiące lat temu była tam inna cywilizacja? - pytał Rohrabacher.
Na jego pytanie odpowiedział prof. Kenneth Farlet, profesor geochemii na jednej z najlepszych prywatnych uczelni w USA - California Institute of Technology. Zwrócił on uwagę, że Mars był "inny" miliardy lat temu, a nie tysiące. Czy jego zdaniem planeta była kiedyś zamieszkała? - Nie ma dowodów, o których byłbym poinformowany - odrzekł.
To nie wystarczyło kongresmenowi Rohrabacherowi, który dopytywał: "Czy mógłby pan to wykluczyć? Widzi pan, niektórzy ludzie..." - Taka możliwość jest ekstremalnie nieprawdopodobna - odpowiedział prof. Farley.