Proponowane przez banki ugody opierają się na zaleceniach prezesa KNF1. Polegają na przeliczeniu kredytu indeksowanego lub denominowanego do waluty obcej (najczęściej CHF) na typowy kredyt złotowy, bez mechanizmu waloryzacji, oprocentowany stawką referencyjną WIBOR 3M powiększoną o marżę banku. Formułując propozycję ugodową, bank przelicza pozostałe do spłaty saldo zadłużenia wyrażone w walucie obcej na złote polskie.
Sam mechanizm przewalutowania kredytu w zasadzie nie podlega negocjacjom z bankiem. Najczęściej rozmowy dotyczą kursu, po którym saldo zadłużenia w walucie obcej zostanie przeliczone na złote polskie. Ewentualnie kredytobiorca może domagać się obniżenia marży banku.
Czytaj więcej
Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej, w czerwcowym wyroku, po raz kolejny stanął po stronie frankowiczów. Wcześniej uznał, że wadliwą umowę kredytową można unieważnić na żądanie lub za zgodą konsumenta. Teraz stwierdził, że w przypadku unieważnienia umowy bank nie może domagać się od kredytobiorcy wynagrodzenia za korzystanie z kapitału.
Czy ugody są korzystne?
W pewnych przypadkach dla kredytobiorcy korzystniejsze od procesu sądowego może być zawarcie ugody. Jeżeli suma wpłat dokonanych przez kredytobiorcę w ramach wykonywania umowy kredytu jest dużo niższa niż kwota udostępnionego kapitału, konsument nie ma środków na natychmiastową spłatę różnicy, a sytuacja finansowa wymaga pilnego obniżenia rat, to zawarcie ugody może być opłacalne, pod warunkiem że rata po zawarciu ugody będzie istotnie niższa, co biorąc pod uwagę wysoki poziom stóp procentowych, nie jest pewne.
Zawarcie ugody może być korzystniejsze dla kredytobiorców, którym nie przysługuje status konsumenta. Ponieważ nie wszystkie składy orzekające przyjmują, że umowa kredytu zawierająca odesłania do tabel kursowych stanowi nadużycie zasady swobody umów, proces sądowy jest w tym przypadku bardziej ryzykowny. Ponadto przedsiębiorcy nie mogą powoływać się na art. 13a ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych, który ogranicza wysokości opłaty sądowej w sprawie dotyczącej czynności bankowej do 1000 zł.