Czytaj więcej
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. W nocy z 18 na 19 listopa...
Według raportu opublikowanego w maju przez Iana Williamsa z Centrum Studiów Strategicznych i Międzynarodowych, od czasu rozpoczęcia inwazji w lutym 2022 r. Rosja wystrzeliła "ponad 5000 pocisków rakietowych i dronów bojowych przeciwko Ukrainie i niemal każdy znany typ konwencjonalnego pocisku rakietowego z ich arsenału".
Aby utrzymać tempo wykonywanych ataków, Rosja sięgnęła po swoje zapasy, szukała części i zwróciła się o pomoc do partnerów na całym świecie. Mimo trudności, ataki są nadal przeprowadzane i jest mało prawdopodobne, by w najbliższej przyszłości Rosjanom zabrakło pocisków.
Rosjanie atakują z powietrza, ziemi i morza
Jak dotąd większość pocisków rakietowych została wystrzelona z samolotów - głównie bombowców Tu-95, Tu-22M i Tu-160 oraz myśliwców Su-24 i Su-35.
Pociski wystrzeliwane z powietrza stanowią "największą i najbardziej zróżnicowaną część rosyjskich pocisków używanych na Ukrainie" - wynika z raportu, w którym stwierdzono, że z ponad 2700 pocisków wystrzelonych z powietrza przez Rosję w ciągu pierwszych pięciu miesięcy wojny około połowa pochodziła z samolotów znajdujących się poza ukraińską przestrzenią powietrzną.