Reklama

Generał USA: Ukraińska kontrofensywa będzie bardzo imponująca

Generał David Petraeus powiedział, że ukraińska kontrofensywa jest "bardzo imponująca" i może zakończyć się sukcesem. W jego ocenie Ukraińcy są "zdeterminowani, aby wyzwolić swój kraj".

Publikacja: 04.06.2023 07:41

Generał USA: Ukraińska kontrofensywa będzie bardzo imponująca

Foto: PAP/EPA/ADAM VAUGHAN

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 466

Generał David Petraeus, który był dyrektorem CIA, a wcześniej dowodził siłami międzynarodowymi w Iraku i Afganistanie, przebywał ostatnio w Kijowie, spotykając się m.in. z prezydentem Zełenskim.

O obecnej sytuacji na Ukrainie mówił w rozmowie z BBC Radio 4. Zapytany o planowaną przez obrońców kraju kontrofensywę, odpowiedział: Myślę, że ta kontrofensywa będzie bardzo imponująca.

- W moim odczuciu osiągną efekt połączonych broni, innymi słowy, z powodzeniem przeprowadzą operacje, w których masz inżynierów, którzy przełamują przeszkody i usuwają pola minowe. Oddziały pancerne podążają za nimi chronione przez piechotę. Obrona powietrzna trzyma rosyjskie samoloty z dala od nich. Wojna elektroniczna zagłusza ich sieci radiowe. Logistyka tuż za nimi, artyleria i moździerze tuż przed nimi - powiedział generał.

Czytaj więcej

ISW: Dlaczego Prigożyn oskarżył rosyjskie wojsko o próbę likwidacji jego najemników
Reklama
Reklama

- A najważniejsze ze wszystkiego jest to, że gdy główne elementy nieuchronnie osiągną punkt kulminacyjny po 72-96 godzinach, fizycznie tak daleko, jak można się posunąć, i poniosą straty... masz jednostki podążające, które będą nacierać bezpośrednio i wykorzystywać postępy oraz utrzymywać tempo. Myślę, że może to wprawić w ruch całą rosyjską obronę w tym obszarze. Następnie pojawią się inne możliwości, które otworzą się również na flankach - dodał.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział że Ukraina "jest gotowa, by rozpocząć długo wyczekiwaną kontrofensywę i odbić okupowane przez Rosjan terytorium".

- Mocno wierzymy w nasz sukces. Nie wiem, jak długo to potrwa. Tak naprawdę sytuacja może pójść w różne strony. Ale zrobimy to, jesteśmy gotowi - stwierdził Zełenski.

Konflikty zbrojne
Nowa faza wojny? Ukraina przenosi blackouty na terytorium Rosji. Biełgorod jest pierwszy
Materiał Promocyjny
Jak osiągnąć sukces w sprzedaży online?
Konflikty zbrojne
Wołodymyr Zełenski: Władimir Putin już rozpoczął III wojnę światową
Konflikty zbrojne
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1460
Konflikty zbrojne
Włodzimierz Czarzasty: Nie możemy udawać, że Putin i jego banda nagle stali się negocjatorami dobrej woli
Materiał Promocyjny
Presja dorastania i kryzys samooceny. Dlaczego nastolatki potrzebują realnego wsparcia
Reklama
Reklama
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
Reklama
Reklama