Kilka dni temu prezydent podczas jednego z wieców przedstawił obecny spór polityczny w kategoriach wojny kulturowej. „Jesteśmy świadkami bezwzględnej kampanii, by wymazać naszą historię, odebrać cześć naszym bohaterom, odrzucić nasze wartości i indoktrynować nasze dzieci". Gdzie toczy się ta wojna? „W szkołach, w redakcjach, w salach posiedzeń zarządów wielkich korporacji". Jego zdaniem lewicowa rewolucja ma podeptać naszą wolność i zamknąć nam usta. „Ich celem nie jest sprawienie, by uczynić nasz kraj lepszym, ale by go zniszczyć" – grzmiał oklaskiwany przez swoich zwolenników.
Większość liberalnych komentatorów była oburzona. „W całej naszej historii nie było przemówienia, które bardziej by dzieliło nasze społeczeństwo" – komentowała dziennikarka o powszechnie znanych lewicowych sympatiach. „Prezydent ucieka od realnych problemów, od epidemii koronawirusa, od kryzysu gospodarczego, próbując wywołać wojnę kulturową" – twierdziła.
Cała sytuacja nie miała jednak miejsca w Polsce, lecz w USA. To luźne tłumaczenie fragmentów wystąpienia Donalda Trumpa z okazji Święta Niepodległości wygłoszonego w ostatnią sobotę u stóp Mt. Rushmore, w której wykuto wizerunki czterech wybitnych amerykańskich przywódców. A krytyczne zdania wypowiedziała publicystka „New York Timesa".
Trump chce przekonać, że mające się odbyć jesienią wybory prezydenckie będą sprowadzały się do wojny kulturowej – prawicy, która chce ocalić zachodnie wartości, i lewicy, która zapowiada kulturową rewolucję. Wszystko po to, by skrajnie spolaryzować społeczeństwo przed wyborami, a nic nie nadaje się do tego lepiej niż kwestie tożsamościowe, historyczne i obyczajowe.
Polaryzacja w Polsce jest dziś chyba największa od 1989 roku. Sondaż IBRiS pokazuje, że Rafał Trzaskowski może liczyć na 50,5 proc. głosów, a Andrzej Duda na 49,5 proc. Ale to stan na środowe popołudnie. Przy tak niewielkiej różnicy nawet drobne zmiany nastrojów społecznych mogą się przełożyć na to, kto zostanie prezydentem. Wciąż około 10 proc. ankietowanych nie jest pewnych (albo nie chce się przyznać), na kogo zagłosuje. Zapowiada się rekordowa frekwencja. Zwolennicy obu kandydatów są przekonani, że to wybory o wszystko, o przyszłość kraju.