Aktualizacja: 15.11.2024 11:22 Publikacja: 16.03.2022 19:37
Foto: AFP PHOTO / UKRAINE PRESIDENCY
Postawa Zełenskiego w trakcie wojny sprawiła, że stał się przywódcą szanowanym nie tylko w swoim kraju czy w Europie, ale też na całym świecie. I nie chodzi tu wyłącznie o to, że Zełenski wykorzystuje swe aktorskie zdolności, by trafić do serc amerykańskich ustawodawców (choć film o okropieństwach wojny, który towarzyszył jego wystąpieniu, łapał każdego widza nie tylko za serce, ale i za gardło). Zełenski prowadzi bowiem misterną grę na kilku polach równocześnie. Zaczyna z wysokiego „c”, błagając o wprowadzenie nad Ukrainą strefy zakazu lotów, by uniemożliwić bombardowania miast, szpitali, szkół, ale równocześnie przedstawia swoje oczekiwania wsparcia jego kraju. Równocześnie negocjuje z Rosją porozumienie, które ma zakończyć tę okrutną wojnę. Wciąż jednak prosi Zachód o pomoc, by cena, jaką zapłacą Rosjanie za agresję, była jak najwyższa. Zełenski nie chce, by krew ukraińskich żołnierzy i cywilów poszła na marne, gdyby przyjął upokarzające warunki Kremla. Im silniejszy będzie, im poważniejsze straty będzie w stanie zadać rosyjskim wojskom, tym lepsze warunki pokoju wynegocjuje.
Zatrzymanie prezydenta Wrocławia przez CBA w sprawie afery Collegium Humanum może być początkiem problemów KO, która wsparła go w wyborach samorządowych. Ale też zatrzymanie Jacka Sutryka burzy narrację PiS o więźniach politycznych „reżimu” Donalda Tuska.
Radosław Sikorski ma wszelkie kompetencje, by być prezydentem Rzeczypospolitej. Jego problemem jest jednak to, że pozbawiony jest zaplecza partyjnego zdecydowanego, by wystawić go w wyborach.
Według sondażu IBRiS dla „Rzeczpospolitej” ponad połowa Polaków uważa, że wybór Donalda Trumpa na prezydenta USA nie zwiększy naszego bezpieczeństwa. W obliczu sceptycyzmu wobec zapowiedzi ograniczenia wsparcia dla Ukrainy przez nowych członków jego administracji Polska staje przed wyzwaniem dostosowania polityki zagranicznej do nowych realiów.
Ostatnie dni zdominował temat prawyborów w PO i coraz ostrzejszej rywalizacji Rafała Trzaskowskiego i Radosława Sikorskiego. Taki zresztą był zamysł PO: skupić uwagę na sobie. Deklaracja Szymona Hołowni o starcie w wyborach prezydenckich przerywa ten show. Tylko czy marszałek Sejmu naprawdę może być kandydatem niezależnym?
Samochód elektryczny znakomicie współpracuje z instalacją fotowoltaiczną, a uzupełnianie energii w akumulatorze przy pomocy domowych ładowarek jest nie tylko wygodne i tanie, ale też ekologiczne i przewidywalne.
Rząd nie sprawia wrażenia, by wiedział, co robić. Donald Tusk próbuje wejść w buty prezydenta Macrona, usiłując budować porozumienie przeciwko Amerykanom. Czyżby nie rozumiał, że Warszawa leży nad Wisłą, a nie nad Sekwaną?
Hiszpanie udowodnili, że niezawodność i stabilny rozwój są kluczem do zaufania, jakim obie marki darzą klienci.
Para EUR/USD obroniła poziom 1,05. To z kolei pomogło notowaniom złotego.
Złoty pozostaje pod wpływem dolara. Czy zmienią to dzisiejsze dane o PKB z Polski?
Choć do świąt jeszcze wiele tygodni, umysły Polaków rozpala już problem: czy Wigilia będzie kolejnym dniem wolnym od pracy?
W obliczu sporów o upolitycznianie prokuratury niknie dyskusja o merytorycznej jakości pracy śledczych i wymaganiach, jakie powinni spełniać.
Kilka szczegółowych rozwiązań projektu nowelizacji kodeksu karnego budzi wątpliwości. Chodzi m.in. o zasady wymierzania kar.
Rozstrzygnięcie sprawy bez rozważenia argumentów spierających się stron wystawia jak najgorsze świadectwo samemu sądowi.
Strzeżenie bezpieczeństwa państwa i obywateli jest zadaniem obu segmentów władzy wykonawczej.
W dziedzinie nauk ścisłych akceptujemy współdziałanie człowieka i sztucznej inteligencji. A jak można ukształtować podział pracy pomiędzy AI i prawników?
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas