Choinki z „nieprzyjaznej” Polski. Administracja Putina organizuje święta

Chociaż Polska jest traktowana w zasadzie jako kraj wrogi i objęty sankcjami, to jednak dla Rady Federacji i Izby Obrachunkowej choinki kupiono od polskiego dostawcy.

Publikacja: 27.12.2022 14:41

Premier Rosji Michaił Miszustin podczas akcji charytatywnej Jodła życzeń w Moskwie

Premier Rosji Michaił Miszustin podczas akcji charytatywnej Jodła życzeń w Moskwie

Foto: PAP/EPA/ALEXANDER ASTAFYEV/ SPUTNIK / GOVERNMENT PRESS SERVICE / POOL

Jak wynika z publicznie dostępnego rejestru zamówień publicznych Dyrekcji Zarządzania Budynkami Administracji Prezydenta Federacji Rosyjskiej, rosyjskie władze podpisały z polskim dostawcą umowę na dostarczenie sześciu jodeł o wysokości do czterech i pół metra i symetrycznych koronach. Łączna kwota zamówienia to 281 tysięcy rubli, czyli około 17,5 tysiąca złotych. Choinki mają zdobić siedziby Rady Federacji (izby wyższej rosyjskiego parlamentu) oraz Izby Obrachunkowej będącej odpowiednikiem Najwyżej Izby Kontroli.

Czytaj więcej

Rosyjski Nowy Rok bez choinek z importu. Alternatywa? Świerk pospolity

Zamówienie choinek w Polsce nie byłoby niczym niezwykłym, gdyby nie fakt, że w marcu Polska trafiła na listę państw „nieprzyjaznych” Federacji Rosyjskiej, a członkowie Rady Federacji wielokrotnie grozili Polsce działaniami odwetowymi (w tym militarnymi) za polską „rusofobię” i wspieranie Ukrainy w jej wojnie z Rosją.

O zamówieniu przez rosyjskie władze choinek we wrażej Polsce poinformowały jako pierwsze kanał polygon.media i radio Svoboda.

W Rosji jako kraju, w którym główną religią mieszkańców jest prawosławny odłam chrześcijaństwa, Boże Narodzenie obchodzone jest w dniach 7-8 stycznia, a wigilia przypada na 6 stycznia. Choinki pojawiają się w rosyjskich domach w okolicy hucznie obchodzonego Nowego Roku.

Zakup choinek w Polsce złośliwie skomentowała na Twitterze białoruska dziennikarka niezależna Hanna Liubakova, która zasugerowała, że to dlatego, że „Rosjanie nie są w stanie niczego stworzyć”.

Handel
Pierwszy sklep, gdzie za wejście trzeba zapłacić
Handel
Polskie marki wygrywają z zagraniczną konkurencją
Handel
UE proponuje USA pokój. I szykuje się na wojnę
Handel
Polacy kupują Gucci i Louis Vuitton także z drugiej ręki
Handel
CCC odwołało debiut Modivo na GPW. Akcje zyskują po wstępnych wynikach kwartału