W ciągu roku od wygranej przez Joe Bidena nad Donaldem Trumpem obie strony doprowadziły do zawieszenia najdłuższego sporu o subwencje dla producentów samolotów, rozwiązały problem karnych ceł na stal i aluminium oraz postanowiły wspólnie pracować nad przyszłymi technologiami. Bruksela baczne obserwowała amerykański program „Buy American” mający zapewnić, by urzędy federalne kupowały możliwie jak najwięcej wyrobów wykonanych w Stanach, co wywołało napięcia w stosunkach USA z Kanadą i Meksykiem.
— Można powiedzieć, że ten rok był naprawdę przełomowy w stosunkach handlowych UE-USA — powiedział w wywiadzie dla Reutera wiceprzewodniczący KE, odpowiedzialny za handel, Valdis Dombrovskis. Unia sprawdzi, w jakim stopniu Waszyngton przestrzega międzynarodowych zobowiązań. Obie strony podpisały porozumienie WTO o zamówieniach publicznych. — Istnieją wyraźnie rzeczy, które trzeba sprawdzić, ale mogę powiedzieć, że podchodzimy do siebie konstruktywnie i jestem przekonany, że uda nam się rozwiązać wszelkie kwestie czy powody do niepokoju, jakie pojawią się — dodał.
Unia Europejska, USA i Japonia wznowiły kilka dni temu trójstronne partnerstwo w zajmowaniu się problemami z krajami o gospodarce nierynkowej, np. z Chinami. W ramach tych prac mają przygotować nowe przepisy handlowe. Dombrovskis poinformował, że za pół roku zamierza spotkać się z partnerami, aby ocenić stan przygotowań i zdecydować o następnych krokach. Tematem spotkania będą Chiny, ale nie będzie to jedyna sprawa, dojdzie do rozmów UE-USA o nadwyżce mocy produkcyjnych stali na świecie, subwencji dla producentów samolotów i spraw związanych z technologiami.