W górnictwie Program Śląsk 2.0 zakłada m.in. oddzielenie w Kompanii Węglowej perspektywicznych kopalń od tych, które przynoszą straty, wzrost opłacalności wydobycia, zwiększenie efektywności zarządzania. Rozpoczęto rozmowy z Ukrainą w sprawie zwiększenia eksportu węgla do tamtejszych elektrowni. Polska zaoferowała pomoc finansową na modernizację i przystosowanie tych zakładów do korzystania z polskiego surowca.
Śląsk 2.0 przewiduje pakiet rozwiązań zwiększających konkurencyjność firm energochłonnych, w tym hutnictwa. Zakłady będą mogły liczyć na pełne lub częściowe zwolnienie z akcyzy na energię. Rząd ma współpracować z branżą hutniczą i metalurgiczną dla obrony przed nieuczciwą konkurencją, zwłaszcza z państw spoza Unii Europejskiej.
Czas na inwestycje
Program kładzie nacisk na pobudzanie branż innych niż górnictwo i przyciąganie na Śląsk inwestycji. Te ostatnie mają się stać motorem regionu i pozwalać za tworzenie miejsc pracy. Zaplanowano w tym celu pakiet instrumentów: fundusze tworzone przy współudziale BGK i PIR, zadania dla katowickiego oddziału ARP, wsparcie szkolnictwa zawodowego dla przygotowania kadr pod kątem przyszłych inwestycji.
Kluczowa dla wzmocnienia gospodarki ma być rozbudowa infrastruktury drogowej. Rząd założył budowę brakującego odcinka autostrady A1 oraz wydłużenie kilku dróg ekspresowych. Największe znaczenie ma autostrada, bo ujęty w programie odcinek od Częstochowy do Tuszyna pod Łodzią to ostatni z brakujących fragmentów biegnącej od Wybrzeża do granicy z Czechami trasy. Do niedawna nawet nie podjęto decyzji, czy ma on w ogóle powstać. Inwestycja pochłonie 4,1 mld zł i będzie realizowana przez spółkę celową z udziałem Skarbu Państwa.
Kolejna trasa to droga ekspresowa S69 biegnąca od Bielska do Zwardonia. Kluczowy fragment pomiędzy Bielskiem a Żywcem gotowy jest w połowie, brakuje jeszcze jednego kawałka na odcinku od Żywca do granicy. Inwestycja jest pilna, bo to część Europejskiego Korytarza Transportowego E-75. Słowacy już budują swój odcinek – drogę D3 na odcinku Cadca-Żilina, która dotrze do granicy pod Zwardoniem. Wtedy na pewno zwiększy się natężenie ruchu.