W najbliższych dniach raporty roczne opublikują m.in. Orlen, KGHM, Azoty, JSW, Unimot i ZE PAK. Spółki te łączy też fakt planowanego zaksięgowania operacji o charakterze jednorazowym, które mogą istotnie zmienić ich zyski.
W tym roku informacje o zdarzeniach jednorazowych, zazwyczaj ujemnie wpływających na wyniki finansowe osiągane przez giełdowe spółki, zwłaszcza te z udziałem Skarbu Państwa, są zdecydowanie częściej publikowane niż we wcześniejszych latach. Przede wszystkim dotyczą przeszacowań posiadanego majątku, prowadzonych biznesów, przejmowanych firm czy realizowanych inwestycji.
Lider odpisów
Nie dość, że jest ich dużo, to jeszcze czasami są dodatkowo korygowane i to przed publikacją już zaudytowanych raportów rocznych, gdzie z kolei powinna być już określona ich ostateczna wartość. Spółki nie radzą sobie też z właściwą komunikacją dotyczącą wytłumaczenia uczestnikom rynku, dlaczego dokonują określonych operacji.
Zdecydowanie najmocniej w stosunku do już oszacowanych wyników za ubiegły rok, mogą się zmienić zyski grupy Orlen. Płocki koncern wyjątkowo często informuje o zdarzeniach jednorazowych. Ostatni z komunikatów w tej sprawie dotyczy zależnego Orlenu Trading Switzerland, firmy założonej w sierpniu 2022 r. i zajmującej się handlem ropą naftową oraz produktami rafineryjnymi i petrochemicznymi.
Podmiot ten wpłacił zaliczki na poczet przyszłych dostaw, które do dziś nie zostały zrealizowane. Wobec ich braku w czasie określonym w zawartych umowach wystąpiono z żądaniami zwrotu przedpłat. Te w zastrzeżonych terminach nie zostały jednak zwrócone. To powoduje, że grupa Orlen w raporcie za ubiegły rok w pozycji pozostałych kosztów operacyjnych musi wykazać kwotę około 1,6 mld zł. Dwa dni później koncern doprecyzował, że zdarzenie to ujemnie wpłynie również na zyski spółki matki. W tym przypadku pomniejszy je o 1,3 mld zł.