Aktualizacja: 05.02.2025 11:10 Publikacja: 16.06.2023 14:42
Foto: Bloomberg
Piątkowe zwyżki indeksu DAX były dosyć umiarkowane. Po południu rósł on o 0,2 proc. Wystarczyło to jednak do ustanowienia rekordu. Ten indeks zyskał od początku roku już 17 proc., a od dołka z zeszłej jesieni wzrósł o 36 proc. Na giełdzie we Frankfurcie trwa więc rynek "byka".
Główny indeks giełdy we Frankfurcie w ostatnich dniach rósł na fali optymizmu, prowadzącej do zwyżek na wielu giełdach z całego świata. Globalny indeks MSCI World zyskał w ciągu tygodnia ponad 3 proc. i to był jego największy tygodniowy wzrost od marca. Inwestorzy liczą na to, że amerykański Fed wkrótce zakończy cykl podwyżek stóp procentowych. Mają też nadzieję na większą stymulację gospodarczą w Chinach oraz na to, że rozwój technologii sztucznej inteligencji będzie impulsem wzrostowym dla wielu spółek.
Po trudnym początku tygodnia we wtorek większość giełd świeci na zielono, aczkolwiek zwyżki są bardzo skromne.
Podobnie jak przy każdym wyjeździe poza granice kraju, również zimą warto pamiętać o zapewnieniu sobie i naszym najbliższym ochrony, jaką daje właściwa polisa ubezpieczeniowa na wypadek nieprzewidzianych zdarzeń.
Zagraniczny inwestor branżowy nabył walory Asseco od Cyfrowego Polsatu. Pośrednio chce jeszcze dokupić pakiet akcji własnych będących w posiadaniu Asseco. Pieniądze z ich sprzedaży mogą trafić do akcjonariuszy w formie dywidendy.
Na fali obaw związanych z kolejną wojną handlową w poniedziałek przez rynki akcji przetoczyła się fala wyprzedaży.
WIG20 zakończył piątek pod kreską. Cały styczeń, w końcu, należał jednak do naszych indeksów.
Cyfrowy Polsat ujawnił dziś, że sprzedał drugą część akcji największej informatycznej firmy w kraju – Asseco Poland. Wiemy, kto stoi po drugiej stronie transakcji. To dlatego akcje rzeszowskiej spółki mocno dziś drożeją na giełdzie w stolicy.
Nie jest jasne, jak zaaprobowany na poniedziałkowym zjeździe CDU rewolucyjny plan ograniczenia imigracji po wygranych wyborach miałby zostać wcielony w życie.
AfD stara się wtrącać w sprawy Polonii w Niemczech - ostrzega Thorsten Klute, polityk SPD z Nadrenii Północnej-Westfalii, w najnowszym odcinku podcastu „Globalny Chrząszcz”.
Friedrich Merz, najpoważniejszy kandydat na kanclerza z ramienia CDU/CSU, poniósł druzgocącą porażkę w Bundestagu w sprawie zaostrzenia polityki imigracyjnej. Zamierza je wprowadzić po wyborach.
Po wyborze w 2004 roku szybko stał się popularnym i lubianym prezydentem, ale także niewygodnym. Jego ustąpienie ze stanowiska w 2010 roku było dużym zaskoczeniem.
Niemiecki Bundestag odrzucił kontrowersyjny projekt ustawy ograniczającej migrację, opartej o wniosek przyjęty w ostatnią środę przy współudziale AfD. Spóźnione głosowanie poprzedziła wielogodzinna, burzliwa debata.
Stagnacja niemieckiej gospodarki pozostawia coraz głębsze ślady na rynku pracy. W styczniu pracy szukało rekordowo dużo osób – najwięcej od prawie dziesięciu lat. Stopa bezrobocia również znacząco wzrasta.
Jeśli spojrzymy na telewizję, radio, gazety, okaże się, że mieszkańcy wschodnich Niemiec w zasadzie zawsze są przedstawiani jako brzydcy, głupi i niedostosowani. A przecież publiczne wyobrażenia wpływają na funkcjonowanie całego społeczeństwa, na przykład na decyzje wyborcze na wschodzie - mówi prof. Dirk Oschmann, autor głośnej książki o skutkach zjednoczenia Niemiec.
Elon Musk nie rozumie różnicy między ideologią woke a historią Niemiec.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas