Inwestorzy polubili spółki groszowe z USA

Russell Microcap, czyli indeks amerykańskich spółek groszowych, zyskał od początku roku już 23 proc., gdy Nasdaq Composite wzrósł w tym czasie o 8 proc.

Aktualizacja: 08.02.2021 21:35 Publikacja: 08.02.2021 21:00

Inwestorzy polubili spółki groszowe z USA

Foto: Adobe Stock

Zwyżki indeksu Russell Microcap wyraźnie przyspieszyły w ostatnich tygodniach, ale dobrze sobie on radził również w zeszłym roku. Od dołka z marca zyskał aż 160 proc., gdy Nasdaq Composite od swojego marcowego dołka wzrósł o około 100 proc., Dow Jones Industrial zyskał 68 proc., a polski WIG 20 około 50 proc.

Duży wpływ na zachowanie indeksu amerykańskich spółek groszowych miało w ostatnich tygodniach to, że w jego skład wchodzi część spółek, które stały się celem akcji „wyciskania" krótkich pozycji zajmowanych przez fundusze hedgingowe. W skład indeksu wchodzi m.in. spółka GameStop, jej akcje, pomimo ostrej przeceny w zeszłym tygodniu, zyskały od początku roku do poniedziałkowego otwarcia 239 proc. (Na początku poniedziałkowej sesji rosły o ponad 7 proc.). GameStop zajmuje jednak dopiero piąte miejsce na liście spółek z indeksu Russell Microcap, które najmocniej urosły od początku roku. Pierwsza pozycja przypadła firmie biotechnologicznej Cassava Sciences, ze wzrostem wynoszącym 557 proc. Na drugim miejscu znalazła się spółka ExOne, zajmująca się drukiem 3D. Jej akcje zdrożały o 323 proc. do początku stycznia.

BLACK WEEKS -75%

Czytaj dalej RP.PL. Nie przegap oferty roku!
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Giełda
Potężne spadki na giełdzie w Moskwie po atakach amerykańskimi rakietami
Giełda
WIG20 próbuje zatrzeć złe wrażenie po wczorajszej sesji
Giełda
Krajowe akcje u progu bessy. Strach o zaostrzenie wojny
Giełda
Europa chce szybciej rozliczać transakcje giełdowe
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Giełda
Krajowe indeksy coraz bliżej dołka