W tym roku do Międzynarodowego Konkursu Filmów Krótkometrażowych Festiwalu BNP Paribas Dwa Brzegi zostało zakwalifikowanych 25 produkcji z Polski i zagranicy. Na gali zamknięcia 18. BNP Paribas Dwa Brzegi poznaliśmy zwycięzców. Jury w składzie: Dorota Kędzierzawska — reżyserka, Michał Walkiewicz — krytyk filmowy, Michał Toczek — reżyser, po obejrzeniu 25 filmów postanowiło przyznać następujące nagrody i wyróżnienia.

Sponsorem głównych nagród w Międzynarodowym Konkursie Filmów Krótkometrażowych jest MAKonLine Ubezpieczenia.

— I Nagroda w wysokości 6000 zł: „Mimo” („Bunk”), reż. Piotr Jasiński, za precyzyjny formalnie, stymulujący intelektualnie i sycący emocjonalnie film, który przypomina nam, że zarówno w życiu, jak i w kinie, o skomplikowanych sprawach warto mówić jak najprościej;

— II Nagroda w wysokości 4000 zł: „Moja siostra”, reż. Mariusz Rusiński, za kino, które unika moralnych diagnoz oraz etycznych pułapek, a będąc świadectwem autorskiej wrażliwości, pozostaje wezwaniem do uważności na drugiego człowieka;

— III Nagroda w wysokości 3000 zł: „Brak”, reż. Paweł Prewencki, za impresjonistyczną opowieść o stracie, bólu i poszukiwaniu nadziei; krótkometrażową animację, w której zmieścił się tuzin pełnometrażowych fabuł;

Piotr Jasiński reż. Mimojpg

Piotr Jasiński reż. Mimojpg

Foto: Mat. Partnera

Sponsorem nagrody specjalnej im. Agatki Modrzejewskiej za najlepsze zdjęcia w Międzynarodowym Konkursie Filmów Krótkometrażowych jest Fundacja im. Agatki Modrzejewskiej.

Nagrodę im. Agatki Modrzejewskiej za najlepsze zdjęcia w wysokości 4000 zł otrzymuje Jakub Stoszek za film „Wyraj” w reżyserii Jakuba Szostka i Magdaleny Mistygacz, za paradoks, który zdarza się tylko w kinie; realistyczny i zarazem metaforyczny portret odchodzącego świata;

Sponsorem nagrody aktorskiej w Międzynarodowym Konkursie Filmów Krótkometrażowych jest Fundacja Filmkultura z Rzeszowa.

Nagrodę aktorską w wysokości 3000 zł otrzymują Doroty: Stalińska i Pomykała za film „Moje stare” w reżyser Nataszy Parzymies, za dwie wrażliwości, dwa rodzaje lęku i dwa oblicza marzeń zaklęte w jednym imieniu.

Foto: Mat. Partnera

***

Wkraczając w festiwalową dorosłość, 18. BNP Paribas Dwa Brzegi otworzył seans „Dziki diament” w reżyserii Agathe Riedinger. Z kolei pokazem zamknięcia był „Hrabia Monte Christo” Alexandre de La Patellière’a i Matthieu Delaporte’a. W głównej sekcji programowej „Świat pod namiotem” zaprezentowane zostały najnowsze filmy fabularne i dokumentalne nagrodzone na międzynarodowych festiwalach w Cannes, Berlinie i Wenecji. Na 18. edycji BNP Paribas Dwa Brzegi odbyły się trzy retrospektywy: dwie reżyserskie (Dorota Kędzierzawska, Joseph Losey) i jedna aktorska (Jadwiga Jankowska-Cieślak). Tegorocznymi gośćmi festiwalu byli m.in. Andrzej Seweryn, Maja Ostaszewska, Daniel Olbrychski, Małgorzata Szumowska, Michał Englert, Gosia Dobrowolska, Lidia Duda, Adrian Apanel czy Ewa Skibińska. Jednak nie samym filmem BNP Paribas Dwa Brzegi żyje — widzowie mieli także okazję wziąć udział w 3. Małym Festiwalu Sztuki na Lubelskiej i przysłuchiwać się wspaniałym koncertom. Na Zamku w Kazimierzu Dolnym wystąpili: Bastarda i João de Sousa, Monika Borzym i Chopin Big Band, Laboratorium Pieśni czy Maja Kleszcz.

Foto: Mat. Partnera

***

18. edycja BNP Paribas Dwa Brzegi odbył się w dniach 27 lipca – 4 sierpnia 2024 roku w Kazimierzu Dolnym i Janowcu nad Wisłą.

Dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego, w ramach programu „Film”. Współfinansowane ze środków Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

Materiał Promocyjny