W tym roku producenci zgłosili 8 filmów, które starały się o to, by reprezentować Polskę w kategorii Oscara dla najlepszego filmu zagranicznego. Poza „IO” były to: „Film Balkonowy” Pawła Łozińskiego, „Iluzja” Marty Minorowicz, „Cicha ziemia” Agi Woszczyńskiej, „Kobieta na dachu” Anny Jadowskiej, „Broad Peak” Leszka Dawida, „Fucking Bornholm” Anny Kazejak oraz „Filip”, Michała Kwiecińskiego (warunkowo).
W Komisji Oscarowej, powołanej przez Dyrektora PISF Radosława Śmigulskiego, a zaakceptowanej przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotra Glińskiego oraz Amerykańską Akademię Sztuki i Wiedzy Filmowej, znaleźli się: Ewa Puszczyńska (przewodnicząca), Radosław Śmigulski, Jan A. P. Kaczmarek, Sean Bobbit, Tadeusz Łysiak, Mariusz Łukomski i Kamila Morgisz.
Ta polsko-włoska koprodukcja to historia osiołka, w której przeglądają się współczesna Polska i Europa. Współautorką scenariusza, obok Jerzego Skolimowskiego, jest Ewa Piaskowska. Autorami zdjęć są: Michał Dymek, Michał Englert i Paweł Edelman, kierownikiem produkcji Tomasz Morawski, a za montaż odpowiedzialna jest Agnieszka Glińska. W obsadzie filmu znaleźli się m.in. Lorenzo Zurzolo, Sandra Drzymalska, Mateusz Kościukiewicz i Tomasz Organek.
Obraz Skolimowskiego zdobył Nagrodę Jury w Cannes, został zakwalifikowany do programu festiwalu w Toronto, był filmem otwarcia Nowych Horyzontów we Wrocławiu. Wkrótce zaś będzie walczył o Złote Lwy na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.
Krótka lista wybrana spośród około 90 filmów zgłoszonych przez wszystkie niemal kraje świata zostanie ogłoszona 21 grudnia br. 24 styczna 2023 roku znane będą nominacje Oscarowe, zaś gala wręczenia statuetek przyznawanych przez Amerykańskiej Akademii Wiedzy i Sztuki Filmowej zaplanowano na 12 marca 2023 roku.