Czytaj więcej
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. W nocy w wyniku ataku ukraińskich dronów w płomieniach stanął skład paliw w Kraju Krasnodarskim.
W 2014 roku na szczycie NATO w Walii kraje Sojuszu podjęły zobowiązanie, by wydawać na obronność 2 proc. PKB. Jednak dopiero w tym roku średnie wydatki na obronność w krajach NATO mają wynosić 2 proc. PKB. Polska, pod względem wydatków na obronność, jest liderem w Sojuszu — nasz kraj wydaje na obronność ok. 4 proc. PKB.
David Cameron mówi, że w NATO jak najszybciej należy ustanowić próg wydatków na obronność na poziomie 2,5 proc. PKB
Przed wspólną z Donaldem Tuskiem wizytą w USA i spotkaniem z prezydentem Joe Bidenem Andrzej Duda przedstawił propozycję, by kraje NATO wydawały na obronność nie 2 ale 3 proc. PKB. Departament Stanu odpowiadał wtedy, że najpierw należy osiągnąć sytuację, w której wszystkie kraje Sojuszu wydają na obronność 2 proc. PKB.
Ile wydają na obronność poszczególne kraje NATO?
Teraz David Cameron, były brytyjski premier, obecnie szef MSZ Wielkiej Brytanii mówi, że na najbliższym szczycie NATO (w Waszyngtonie) wszystkie kraje członkowskie powinny wskazać drogę dojścia do wydatków na obronność na poziomie 2 proc. PKB. - A potem musimy szybko ustanowić próg 2,5 proc. (PKB) jako nowy punkt odniesienia dla krajów NATO.