Korea Płn. oskarża USA o budowę NATO w Azji

MSZ Korei Północnej w wydanym komunikacie podało, że USA "jawnie organizując ćwiczenia wojskowe z Japonią i Koreą Południową czyni zakrojone na szeroką saklę działania, by stworzyć azjatycki sojusz w stylu NATO".

Publikacja: 27.06.2022 08:41

Kim Dzong Un

Kim Dzong Un

Foto: AFP

arb

Oświadczenie MSZ Korei Północnej pojawiło się w czasie, gdy na Zachodzie rosną obawy, że Pjongjang przygotowuje się do pierwszego od pięciu lat testu broni atomowej. W ostatnim czasie nowy prezydent Korei Południowej, Yoon Suk-yeol, porozumiał się z prezydentem USA, Joe Bidenem, w kwestii rozmieszczenia w Korei Południowej dodatkowych amerykańskich systemów uzbrojenia, jeśli będzie to konieczne, aby odstraszyć Północ.

MSZ Korei Północnej ocenia, że ćwiczenia armii USA z armiami Japonii i Korei Południowej, to przygotowania do wojny z Koreą Północną, której celem byłoby obalenie reżimu w Pjongjangu.

Czytaj więcej

Korea Północna: Kim Dzong Un wysyła pomoc ofiarom tajemniczej epidemii

W ostatnim czasie USA, po raz pierwszy od ponad czterech lat, zorganizowały ćwiczenia wojskowe z południowokoreańską armią, w których brał udział amerykański lotniskowiec.

"To dowodzi hipokryzji amerykańskiej retoryki o 'dyplomatycznym zaangażowaniu' i 'dialogu bez warunków wstępnych', gdy w tym samym czasie okazuje się znów, że nic się nie zmienia w kwestii amerykańskich ambicji, których celem jest obalenie naszego systemu siłą" - pisze w komunikacie północnokoreański MSZ.

Korea Południowa chcąc wzmocnić swoje partnerstwo z NATO

W komunikacie nie pojawia się wzmianka o broni atomowej, ale MSZ Korei Północnej podkreśla, że wrogość USA zmusza Pjongjang do wzmocnienia swojej obronności.

"Rzeczywistość... sprawia, że czujemy, iż musimy podjąć wszelkie działania na rzecz rozbudowy siły zdolnej przeciwdziałać wszystkim wrogim aktom USA" - czytamy w komunikacie.

Reuters zauważa, że komunikat MSZ Korei Północnej został opublikowany w przededniu szczytu NATO w Hiszpanii, w którym - po raz pierwszy w historii - weźmie udział prezydent Korei Południowej.

Twoje wybory zależą od tego, co wiesz

Tylko 19
za pierwszy miesiąc dostępu do rp.pl

Subskrybuj

Korea Południowa chcąc wzmocnić swoje partnerstwo z NATO i odgrywać większą rolę w globalnym systemie bezpieczeństwa, zamierza wysłać swoją delegację do Kwatery Głównej NATO w Brukseli - mówił w ubiegłym tygodniu doradca ds. bezpieczeństwa narodowego prezydenta Korei Południowej.

Dyplomacja
Norwegia nie jest pewna wojskowej obecności USA w Europie
Dyplomacja
Korea Północna wystrzeliła rakiety. Testuje broń dla Rosji?
Dyplomacja
Traktat z Nancy. Francja obiecuje nas obronić
Dyplomacja
Zełenski: to mogło zmienić perspektywę Trumpa. Zaczął patrzeć nieco inaczej
Dyplomacja
Donald Trump może zbojkotować szczyt NATO
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku