Francja: PKB spadł o 5,8 proc.

Francuski PKB zmniejszył się w pierwszym kwartale o 5,8 proc. (kw./kw.), po spadku o 0,1 proc. w końcówce 2019 r. Średnia prognoz analityków mówiła o spadku o 3,5 proc. Licząc rok do roku, PKB skurczył się o 5,4 proc.

Aktualizacja: 30.04.2020 08:23 Publikacja: 30.04.2020 07:56

Francja: PKB spadł o 5,8 proc.

Foto: AFP

Do tąpnięcia PKB mocno przyczyniła się pandemia koronawirusa oraz wprowadzona w połowie marca kwarantanna. Wszystko wskazuje, że drugi kwartał najprawdopodobniej będzie jeszcze gorszy. Francja dopiero powoli zaczyna luzować ograniczenia związane z pandemią. Francuski rząd spodziewa się, że gospodarka skurczy się w tym roku o 6 proc., deficyt finansów publicznych wzrośnie do 7,6 proc. PKB a dług publiczny powiększy się z 99 do 112 proc. PKB.

99 zł za rok czytania RP.PL

O tym jak szybko zmienia się świat. Ameryka z nowym prezydentem. Chiny z własnymi rozwiązaniami AI. Co się dzieje w kraju przed wyborami. Teraz szczególnie warto wiedzieć więcej. Wyjaśniamy, inspirujemy, analizujemy

Dane gospodarcze
Inflacja zaskoczyła. GUS podał wstępne dane za styczeń. Nie tak miało być
Dane gospodarcze
Wielka Brytania zaskoczyła wzrostem PKB
Dane gospodarcze
Są nowe dane o PKB Polski. Najlepsze od ponad dwóch lat, ale... i tak zawiodły
Dane gospodarcze
Inflacja w USA wyższa od prognoz. Fed nie będzie spieszył się z obniżkami stóp
Dane gospodarcze
Szef NBP Adam Glapiński: Nie ma przesłanek, aby obniżać stopy procentowe