RPP nie będzie się spieszyła z obniżkami stóp

Inflacja będzie szybko malała, ale jej powrót do celu w przewidywalnej przyszłości nie jest jeszcze przesądzony. Dopóki tak nie będzie, RPP nie obniży stóp procentowych.

Publikacja: 12.05.2023 03:00

Trzeba odróżnić marzenia od prognoz – powiedział prezes NBP Adam Glapiński pytany o szansę na obniżk

Trzeba odróżnić marzenia od prognoz – powiedział prezes NBP Adam Glapiński pytany o szansę na obniżkę stóp w IV kwartale br.

Foto: Narodowy Bank Polski

Nie kończymy cyklu podwyżek stóp procentowych, nawet o tym nie dyskutujemy, bo nie wiemy, co przyniosą kolejne miesiące. Musimy być gotowi na to, że coś potoczy się inaczej niż w projekcji (inflacji) – powiedział na czwartkowej konferencji prasowej prezes NBP Adam Glapiński. Podkreślił, że Rada Polityki Pieniężnej jest wciąż skoncentrowana na walce z inflacją, która pozostaje zdecydowanie zbyt wysoka, choć spada.

Na zakończonym w środę posiedzeniu zgodnie z jednomyślnymi oczekiwaniami ekonomistów RPP utrzymała stopę referencyjną NBP na poziomie 6,75 proc. Po raz ostatni podniosła ją we wrześniu 2022 r. Formalnie jednak cykl zacieśniania polityki pieniężnej, rozpoczęty w październiku 2021 r. nie został zakończony, tylko przerwany. Część analityków liczyła się z tym, że RPP w maju może ogłosić jego koniec, co wzmocniłoby żywe na rynku finansowym oczekiwania na rychłą obniżkę stóp. Tak się jednak nie stało. Przeciwnie, prezes NBP na czwartkowej konferencji akcentował, że cykl zacieśniania polityki pieniężnej nie jest zamknięty.

Tylko 99 zł za rok.
Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne.

Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu.
Dane gospodarcze
Nowe dane GUS. Nominalny PKB Polski podwoił się w niecałą dekadę
Dane gospodarcze
Ekonomiści Credit Agricole BP z najcelniejszym scenariuszem
Dane gospodarcze
Kiedy Fed może powrócić do obniżek stóp procentowych?
Dane gospodarcze
Prezes NBP Adam Glapiński: Wątpliwa kolejna obniżka stóp procentowych w czerwcu
Dane gospodarcze
Pośpieszne zakupy w USA w marcu. Powstał rekordowy deficyt bilansu handlowego