Żywność ma drożeć wolniej

Ceny produktów rolnych na rynkach światowych spadają nieprzerwanie od dziewięciu miesięcy. Jak dotąd z dużym opóźnieniem i w niewielkim stopniu przekłada się to na ceny w sklepach. 2023 r. może jednak przynieść lekki oddech.

Publikacja: 12.01.2023 03:00

Na razie spadki cen produktów rolnych nie przekładają się na obniżki w sklepach i na targowiskach. T

Na razie spadki cen produktów rolnych nie przekładają się na obniżki w sklepach i na targowiskach. To dlatego, że rosną koszty produkcji. I tu jednak widać wyhamowanie

Foto: Bloomberg

To, co dzieje się na światowych rynkach żywności, śledzi Organizacja Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO). Właśnie podsumowała grudzień i cały zeszły rok. W ostatnim miesiącu 2022 r. wyznaczany przez FAO indeks cen żywności wyniósł średnio 132,4 pkt, co oznacza spadek o 2,6 pkt (1,9 proc.) w stosunku do listopada. Był to tym samym dziewiąty z rzędu miesięczny spadek indeksu. Dzięki temu znalazł się na poziomie o 1,3 pkt (1 proc.) poniżej wartości sprzed roku. Sytuacja ta nie może jednak przekreślić obrazu tego, co na rynkach żywności działo się w minionym roku. A działo się źle. I dobrze pokazuje to indeks cen żywności FAO. Jego średnia wartość w 2022 r. to 143,7 pkt. Aż o 18 pkt, czyli 14,3 proc. więcej niż w 2021 r., gdy ceny żywności na świecie już były bardzo wysokie.

Pozostało 88% artykułu

BLACK WEEKS -75%

Czytaj dalej RP.PL. Nie przegap oferty roku!
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Dane gospodarcze
Nastroje polskich konsumentów znów gorsze. I to mimo najlepszej sytuacji finansowej
Dane gospodarcze
Inflacja w Rosji traci hamulce. Najszybciej drożeje żywność
Dane gospodarcze
Produkcja budowlano-montażowa w Polsce dużo gorzej od prognoz. Są nowe dane GUS
Dane gospodarcze
Członek RPP rewiduje stanowisko ws. obniżki stóp procentowych
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Dane gospodarcze
Trzy kraje w UE z wyższą inflacją niż Polska. Energia drożeje wyjątkowo mocno