Żywność tańsza, ale i tak droga

Choć w listopadzie indeks światowych cen żywności spadł tylko symbolicznie, to była to już ósma z rzędu miesięczna jego zniżka. Od rekordu zanotowanego po wybuchu wojny w Ukrainie oddalił się już o 15 proc. Ale ceny pozostają wysokie.

Publikacja: 08.12.2022 03:00

Choć żywność na giełdach światowych tanieje, to nie przekłada się to na spadki cen w sklepach

Choć żywność na giełdach światowych tanieje, to nie przekłada się to na spadki cen w sklepach

Foto: shutterstock

To, co dzieje się na światowych rynkach żywności, śledzi Organizacja Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO). Po wybuchu wojny w Ukrainie, w marcu, wyznaczany przez nią indeks światowych cen żywności sięgnął 159,7 pkt. Wykonał gigantyczny skok aż o ponad 18 pkt, czyli o blisko 13 proc., w porównaniu z lutym. Znalazł się tym samym na najwyższym poziomie w historii notowań, czyli od 1990 r. Od tego czasu jednak ceny żywności systematycznie spadają. FAO podała właśnie, że w listopadzie jej indeks cen żywności miał 135,7 pkt. To zaledwie o 0,2 pkt poniżej wartości sprzed miesiąca. Ale to też oznacza, że indeks obniża się nieprzerwanie od ośmiu miesięcy i niemal zrównał się z poziomem z listopada zeszłego roku.

Pozostało jeszcze 90% artykułu

99 zł za rok czytania RP.PL

O tym jak szybko zmienia się świat. Ameryka z nowym prezydentem. Chiny z własnymi rozwiązaniami AI. Co się dzieje w kraju przed wyborami. Teraz szczególnie warto wiedzieć więcej. Wyjaśniamy, inspirujemy, analizujemy

Dane gospodarcze
Inflacja zaskoczyła. GUS podał wstępne dane za styczeń. Nie tak miało być
Dane gospodarcze
Wielka Brytania zaskoczyła wzrostem PKB
Dane gospodarcze
Są nowe dane o PKB Polski. Najlepsze od ponad dwóch lat, ale... i tak zawiodły
Dane gospodarcze
Inflacja w USA wyższa od prognoz. Fed nie będzie spieszył się z obniżkami stóp
Dane gospodarcze
Szef NBP Adam Glapiński: Nie ma przesłanek, aby obniżać stopy procentowe