Aktualizacja: 10.03.2025 03:03 Publikacja: 11.04.2022 11:04
Foto: Adobe Stock
Jak ocenił Bank Światowy w poniedziałkowym raporcie, aktywność w polskiej gospodarce, mierzona produktem krajowym brutto (PKB), zwiększy się w tym roku o 3,9 proc., po 5,7 proc. w 2021 r. Jeszcze w styczniu ekonomiści tej instytucji spodziewali się wyhamowania wzrostu PKB Polski do 4,7 proc.
Słabszy wynik w 2022 r. częściowo skompensują lepsze perspektywy na 2023 r. O ile w styczniu Bank Światowy oceniał, że PKB Polski zwiększy się wtedy o 3,4 proc., obecnie spodziewa się jego zwyżki o 3,6 proc. W 2024 r. aktywność w polskiej gospodarce ma się zwiększyć o 3,7 proc.
Eurostat zrewidował w górę odczyt PKB w strefie euro i całej Unii Europejskiej w czwartym kwartale 2024 r. Polska znalazła się wśród liderów ożywienia, podobnie będzie w 2025 i 2026 r.
Dalsze perspektywy dla polityki pieniężnej w strefie euro są trudne do nakreślenia. Wyższe wydatki zbrojeniowe mogą skutkować szybszym wzrostem PKB, ale gospodarce grozi wojna handlowa.
Mediana wynagrodzeń we wrześniu 2024 r. wyniosła blisko 6,7 tys. zł brutto – podał Główny Urząd Statystyczny. Z danych GUS wynika, że by znaleźć się wśród 10 proc. najlepiej zarabiających osób w Polsce, trzeba było mieć pensję ok. 12,7 tys. zł.
Wskaźnik PMI dla polskiego sektora przetwórczego wyniósł w lutym 50,6 pkt - podało S&P Global. To pierwszy raz od kwietnia 2022 r., czyli od blisko trzech lat, gdy PMI sugeruje poprawę, a nie regres w sektorze.
Suzuki to nie tylko cenione samochody i motocykle, ale też i wielokrotnie nagradzane silniki zaburtowe. Dział Marine japońskiej marki obchodzi okrągłe urodziny.
Inflacja konsumencka we Francji zmalała w lutym do poniżej 1 proc. pierwszy raz od 4 lat, wyniosła 0,8 proc. W Niemczech bez zmian, wyniosła 2,8 proc. podobnie jak w styczniu.
• KAS ogłosiła nowości dla podatników. Kiedy zaczną działać? • Czy zajęcie faktur przez prokuraturę pozbawia odliczenia VAT? • Zmiany w VAT, amortyzacji i kasowym PIT - nowe propozycje zespołu Rafała Brzoski • Miła niespodzianka dla przedsiębiorców wykorzystujących w działalności motocykl • Dlaczego kasowy PIT wybrała garstka podatników • Spóźnione wakacje składkowe to spory problem przedsiębiorców • Czy trzeba ozusować dopłatę do okularów dla pracownika? • Ważne terminy na ten tydzień i wskaźniki kadrowe
Spowalnia ukraińska gospodarka, co widoczne jest w malejącym ruchu przez granicę.
Ekonomiści dużych banków w USA przewidują mniejszy wzrost gospodarczy w tym roku i w następnym oraz większe ryzyko recesji z powodu zmiany polityki i nowych ceł Donalda Trumpa.
Amerykańska Izba Handlowa w Rosji wezwała do zniesienia sankcji na rosyjskie lotnictwo. Wiadomo, że Moskwa i Waszyngton o tym rozmawiają.
Urząd Zamówień Publicznych rozpoczyna szeroko zakrojony program edukacyjny, który ma poprawić efektywność funkcjonowania całego systemu. - Obejmuje on nie tylko szkolenia, ale też m.in. specjalne dodatki do "Rzeczpospolitej" - zapowiedziała prezes UZP.
„Czy Pani/Pana zdaniem USA mogą wyjść z NATO?” - takie pytanie zadaliśmy uczestnikom sondażu SW Research dla rp.pl.
Chociaż w roku 2024 nie było tak bezpiecznie, jak w najlepszym pod tym względem roku 2023, lotnictwo pozostało jedną z najbezpieczniejszych form transportu - ocenia Międzynarodowe Zrzeszenie Transportu Lotniczego (IATA), które opublikowało doroczny raport o bezpieczeństwie w ruchu lotniczym.
Departament sprawiedliwości USA i Secret Service przejęły domeny rosyjskiej giełdy kryptowalut Garantex. To wspólna operacja z Europolem i organami ścigania w Niemczech, Finlandii, Holandii i Estonii. Giełda i jej dwóch administratorów jest oskarżonych o pranie pieniędzy, wspieranie organizacji przestępczych i łamanie sankcji.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas