Areszt dla cudzoziemca nie byle jaki

Przy wejściu na teren ośrodka czy aresztu musi się pojawić informacja o nagrywaniu obrazu i dźwięku.

Publikacja: 11.03.2021 07:45

Areszt dla cudzoziemca nie byle jaki

Foto: Adobe Stock

Rząd zmienia przepisy rozporządzenia w sprawie strzeżonych ośrodków i aresztów dla cudzoziemców. Projekt właśnie trafił do Rządowego Centrum Legislacji.

Rząd zmienia przepisy rozporządzenia w sprawie strzeżonych ośrodków i aresztów dla cudzoziemców. Projekt właśnie trafił do Rządowego Centrum Legislacji.

Powierzchnia pomieszczenia (4 mkw. na jedną osobę) i wyposażenie będą musiały sprostać nowym wymaganiom. Cudzoziemcowi na czas pobytu w strzeżonym ośrodku będzie można wydać telefon komórkowy, gdy nie będzie posiadał własnego lub posiadany przez niego będzie miał funkcję rejestracji obrazu.

Czytaj także: Sąd: Niezbędne koszty tłumaczenia trzeba udokumentować

Gdy dalszy pobyt cudzoziemca w strzeżonym ośrodku lub areszcie mógłby spowodować niebezpieczeństwo dla jego życia lub zdrowia, decyzję o skierowaniu cudzoziemca do szpitala podejmą: w porozumieniu z lekarzem, kierownik strzeżonego ośrodka albo funkcjonariusz odpowiedzialny za funkcjonowanie aresztu.

Celem zmian jest usunięcie mankamentów, jakie pojawiły się podczas stosowania obecnych przepisów. W nowych regulacjach ma się pojawić obowiązek umieszczania informacji o prowadzeniu obserwacji i rejestracji obrazu również przy wejściu do strzeżonego ośrodka.

Może on być także wyposażony w system umożliwiający przekazywanie komunikatów głosowych.

Na terenie ośrodka znaleźć się mogą: ambulatorium, pokój widzeń, pomieszczenie do podgrzewania i porcjowania posiłków, zmywalnia naczyń i sprzętu, a także biblioteka czy pomieszczenia do zajęć kulturalno-oświatowych i sportowych.

Etap legislacyjny: uzgodnienia międzyresortowe

Praca, Emerytury i renty
Nie wszyscy uprawnieni dostaną 13. emeryturę w tej samej wysokości. Od czego zależy kwota?
Prawo karne
Rośnie przestępczość obcokrajowców. Potrzebna nowa strategia
Zawody prawnicze
Państwo nie chce już płacić milionów komornikom za przymusową emeryturę
Sądy i trybunały
Prawnicy kojarzeni z poprzednią władzą jednoczą siły. Inicjatywa wyszła z TK
Konsumenci
Jest pierwszy „polski” wyrok dotyczący sankcji kredytu darmowego