Obieg zamknięty. Te rzeczy powstają w Polsce ze śmieci

Idea gospodarki obiegu zamkniętego staje się coraz popularniejsza w ostatnich czasach. Wiele firm nie tylko zmniejsza produkcję odpadów, ale także nadaje im ponowne życie. Okazuje się, że także w Polsce jest wiele inicjatyw, których ideą jest ponowne wykorzystanie tego, co ląduje na śmietnikach - pisze Business Insider Polska.

Aktualizacja: 29.03.2021 10:44 Publikacja: 29.03.2021 10:24

Obieg zamknięty. Te rzeczy powstają w Polsce ze śmieci

Foto: Adobe Stock

Przykłady różnych działań i biznesów w Polsce pokazują, że powoli zaczynamy traktować "śmieci" jako zasób – zgodnie z koncepcją gospodarki obiegu zamkniętego, która zakłada, że surowce, materiały i produktu powinny zostać w obiegu gospodarczym jak najdłużej to możliwe.

W praktyce sprowadza się do postępowania w zgodzie z piramidą 3U, czyli najpierw powinniśmy zadbać o to, aby w ogóle odpadów powstawało jak najmniej – ograniczając kupowanie zbędnych produktów ("unikaj") albo już kupionym nadawać drugie życie ("używaj ponownie"). A jeśli nie jesteśmy w stanie wykorzystać ponownie samej rzeczy, trzeba spróbować odzyskać z niej materiały ("utylizuj"), czyli poddać recyklingowi. Na końcu "piramidy" jest jeszcze kwestia zagospodarowania tych odpadów, z którymi nic się już nie da zrobić – np. odzyskując z nich energię.

BLACK WEEKS -75%

Czytaj dalej RP.PL. Nie przegap oferty roku!
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Biznes
Polska Moc Biznesu: w centrum uwagi tematy społeczne i bezpieczeństwo
Biznes
Zyski z nielegalnego hazardu w Polsce zasilają francuski budżet? Branża alarmuje
Materiał Promocyjny
Kongres Polska Moc Biznesu 2024: kreowanie przyszłości społeczno-gospodarczej
Biznes
Domy po 1 euro na Sardynii. Wioska celuje w zawiedzionych wynikami wyborów w USA
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Biznes
Litwa inwestuje w zbrojeniówkę. Będzie więcej pocisków dla artylerii