Obieg zamknięty. Te rzeczy powstają w Polsce ze śmieci

Idea gospodarki obiegu zamkniętego staje się coraz popularniejsza w ostatnich czasach. Wiele firm nie tylko zmniejsza produkcję odpadów, ale także nadaje im ponowne życie. Okazuje się, że także w Polsce jest wiele inicjatyw, których ideą jest ponowne wykorzystanie tego, co ląduje na śmietnikach - pisze Business Insider Polska.

Aktualizacja: 29.03.2021 10:44 Publikacja: 29.03.2021 10:24

Obieg zamknięty. Te rzeczy powstają w Polsce ze śmieci

Foto: Adobe Stock

Przykłady różnych działań i biznesów w Polsce pokazują, że powoli zaczynamy traktować "śmieci" jako zasób – zgodnie z koncepcją gospodarki obiegu zamkniętego, która zakłada, że surowce, materiały i produktu powinny zostać w obiegu gospodarczym jak najdłużej to możliwe.

W praktyce sprowadza się do postępowania w zgodzie z piramidą 3U, czyli najpierw powinniśmy zadbać o to, aby w ogóle odpadów powstawało jak najmniej – ograniczając kupowanie zbędnych produktów ("unikaj") albo już kupionym nadawać drugie życie ("używaj ponownie"). A jeśli nie jesteśmy w stanie wykorzystać ponownie samej rzeczy, trzeba spróbować odzyskać z niej materiały ("utylizuj"), czyli poddać recyklingowi. Na końcu "piramidy" jest jeszcze kwestia zagospodarowania tych odpadów, z którymi nic się już nie da zrobić – np. odzyskując z nich energię.

Tylko 99 zł za rok.
Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne.

Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu.
Biznes
Londyn uderza w Moskwę największymi sankcjami w historii
Biznes
Nowy prezes PGZ przyszedł z Grupy Azoty
Biznes
Prezes Grupy Azoty rezygnuje z funkcji
Biznes
Umowa USA-Wielka Brytania gotowa. UE zniecierpliwiona. Nowy papież z Ameryki
Biznes
Cyfrowa rewolucja w samorządach
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem