Gazprom rozmawia przyjaźnie z Litwą

Przedstawiciele litewskiego ministerstwa energetyki rozmawiali w Moskwie z Gazpromem. Według Rosjan atmosfera była "przyjazna"

Publikacja: 14.04.2011 13:22

Gazprom rozmawia przyjaźnie z Litwą

Foto: Gazprom

"Podczas spotkania miał miejsce konstruktywny dialog dotyczący wszystkich spraw istotnych dla obu stron. Przyjacielskie rozmowy będą kontynuowane" - informuje lakonicznie Gazprom.

Litewskie ministerstwo milczy na temat spotkania. Według Interfaksu użycie sformułowania "przyjacielskie rozmowy" może oznaczać, że ciągnący się od kilku miesięcy konflikt Litwy z Gazpromem jest bliski końca.

Wcześniej rosyjskie komunikaty nie były tak "przyjazne". W 2010 r. premier Władimir Putin nazwał "rozbojem" litewskie plany podziału spółki gazowej Lietuvos Dujos (należy w 37 proc. do Gazpromu).

W styczniu litewskie ministerstwo energetyki wystąpiło do Komisji Europejskiej o wszczęcie dochodzenia w sprawie nadużywania przez Gazprom dominującej pozycji na rynku.

Litewsko-rosyjski spór dotyczy tzw. Trzeciego Pakietu Energetycznego UE, który zobowiązuje kraje Unii do podziału koncernów energetycznych według rodzajów działalności. Tak więc np. producent gazu nie może być udziałowcem w spółce transportującej to paliwo.

Litewski rząd w końcu 2010 r. zmienił ustawę o gazie i zdecydował o rozdziale krajowego operatora spółki Lietuvos Dujos na dwie oddzielne firmy. Wilno odmówiło udziałowcom spółki — Gazpromowi i niemieckiemu E. ON (posiadającemu 39 proc. udziałów) odstąpienia od decyzji. W rewanżu Rosjanie nie zgodzili się dać w tym roku Litwie zniżki na kupowany gaz, choć dostały je (15 proc.) Łotwa i Estonia. Republiki bałtyckie od dawna kupowały rosyjski gaz po najwyższej cenie w Unii cenie.

Biznes
Zmarł duchowy przywódca izmailitów, miliarder i filantrop Aga Chan IV
Materiał Promocyjny
Koszty leczenia w przypadku urazów na stoku potrafią poważnie zaskoczyć
Biznes
KE zapowiada deregulację, Chiny odpowiadają cłami odwetowymi, a Polska poza europejskim modelem AI
Biznes
GPW: Spółki z sektora medycznego pod lupą
Biznes
Wojna celna Trumpa zawieszona, przemysł w Europie się stabilizuje, a Wielka Brytania chce resetu z UE
Biznes
Sądne dni w sporze o imperium Zygmunta Solorza