Gilead Sciences – biznes kierowany rozumem i sercem

Gilead Sciences to innowacyjna firma biotechnologiczna, która w ciągu przeszło 30 lat istnienia opracowała i udostępniła pacjentom na całym świecie kilkadziesiąt przełomowych terapii, rewolucjonizując w ten sposób m.in. leczenie osób żyjących z HIV, wirusowym zapaleniem wątroby czy nowotworami hematoonkologicznymi.

Publikacja: 14.06.2020 23:00

Paweł Mierzejewski dyrektor ds. relacji zewnętrznych Gilead Sciences Poland sp. z o.o.

Paweł Mierzejewski dyrektor ds. relacji zewnętrznych Gilead Sciences Poland sp. z o.o.

Foto: materiały prasowe

Materiał partnera

Lata 80. i 90. XX wieku, gdy Gilead wprowadzał swe pierwsze innowacje, zdominowane były przez globalną epidemię HIV/AIDS. Między innymi dlatego początkująca podówczas firma z Foster City w Kalifornii od samego początku skoncentrowała swe wysiłki na wirusologii i leczeniu chorób zakaźnych. Pionierskie technologie, takie jak pierwszy schemat kompleksowego leczenia zakażeń HIV w postaci jednej tabletki oraz pierwszy lek stosowany w profilaktyce przedekspozycyjnej, były czymś, co wcześniej wydawało się niemożliwe do osiągnięcia. Dzięki lekom takich firm jak Gilead możemy dziś powiedzieć, że epidemia AIDS została na większości globu opanowana, choć w wielu krajach o niskim dochodzie narodowym problem wciąż pozostaje palący.

Aby pomóc tym właśnie krajom, Gilead wprowadził swój autorski program charytatywny, umożliwiający dostęp do skutecznego leczenia w biednych społecznościach krajów afrykańskich i azjatyckich. Dziś przeszło połowa pacjentów z HIV na całym świecie leczona jest terapiami opracowanymi przez Gilead.

Cztery modele leczenia

Kolejnym nierozwiązanym do niedawna globalnym problemem medycznym były zakażenia HCV, wywołujące zagrażające życiu wirusowe zapalenie wątroby typu C. Na przełomie XX i XXI wieku WZW C było jednym z istotnych przyczyn zgonów na świecie. Dostępne leczenie było długotrwałe, mało skuteczne i obarczone dużą ilością ciężkich działań niepożądanych, dlatego też epidemia szerzyła się w szybkim tempie. Działając z taką samą konsekwencją i determinacją jak w dziedzinie HIV/AIDS, stworzyliśmy i udostępniliśmy pacjentom cztery modele leczenia WZW C. Umożliwiają one zwalczanie HCV z blisko stuprocentową skutecznością.

Dostępne dziś leczenie ogranicza się do stosowania jednej tabletki dziennie przez kilka do kilkunastu tygodni. Dzięki zastosowaniu technologii Gilead świat medycyny w znaczącym stopniu zbliżył się do całkowitej eliminacji HCV, a miliony pacjentów zostały trwale wyleczone.

Michał Kaźmierski, dyrektor generalny Gilead Sciences Poland w czasie Gali Pozytywnie Otwarci 2019. Fot./materiały prasowe

W myśl przyświecającej nam misji niesienia pomocy, tam gdzie istnieją największe, niezaspokojone potrzeby medyczne, nie ograniczamy się tylko do zagadnień związanych z chorobami zakaźnymi. W ostatnich latach Gilead rozpoczął prace badawcze w dziedzinie hematoonkologii i w wyniku wdrożenia globalnego programu rozwojowego stał się światowym liderem w dziedzinie terapii komórkowej, której celem jest całkowite wyleczenie pacjentów nowotworowych. Udostępniona przez Gilead technologia CAR-T stanowi prawdziwą rewolucję w hematologii. Ta przełomowa terapia zarejestrowana w leczeniu chłoniaków z grupy DLBCL dała nową nadzieję pacjentom, w przypadku których ówczesna medycyna była bezradna. W przyszłości planujemy wyjść z programami onkologicznymi również poza terapię komórkową, koncentrując się przede wszystkim na eksperymentalnych molekułach, które pozwolą nam wykorzystać posiadaną wiedzę na temat układu odpornościowego.

Polski jubileusz

W Polsce działalność Gilead rozpoczęła się w roku 2010, a więc równo dziesięć lat temu. Na swojej drodze zawodowej natrafiliśmy na wiele wspaniałych postaci świata medycyny, z którymi z dumą współpracujemy do dzisiaj. Ścisła kooperacja zespołu Gilead z ekspertami medycznymi i decydentami ochrony zdrowia w naszym kraju zaowocowała znacznym podwyższeniem standardów opieki medycznej w Polsce. Szczególne sukcesy odnieśliśmy w dziedzinie chorób zakaźnych. Nadzorowany przez Krajowe Centrum ds. AIDS Program Narodowy stanowi wzór do naśladowania dla innych krajów, nie tylko z Unii Europejskiej. Naszym celem nadrzędnym jest podnoszenie poziomu opieki nad pacjentami, a poprzez dostarczanie innowacyjnych terapii i nieustanne kształcenie umożliwiamy polskim lekarzom skuteczniejsze leczenie.

Niezwykle istotnym celem naszej działalności jest szeroko zakrojona edukacja, skierowana zarówno do środowiska medycznego, grup pacjentów, jak i do całego społeczeństwa. Zależy nam, aby poziom wiedzy na temat chorób zakaźnych w Polsce był jak największy. Wspólnie z kluczowymi ekspertami, organizacjami zrzeszającymi pacjentów i ich opiekunów, organizacjami pozarządowymi i przedstawicielami mediów wdrażamy programy edukacyjne, których celem jest poprawa świadomości zdrowotnej Polaków.

W ostatnich dziesięciu latach przeprowadziliśmy szereg skutecznych kampanii świadomościowych, na które, poza swoją wiedzą i zaangażowaniem, przeznaczyliśmy już kilka milionów złotych. Najbardziej rozpoznawalnym projektem z zakresu edukacji jest program Gilead „Pozytywnie Otwarci", który prowadzimy nieprzerwanie od 2011 roku. Według Krajowego Centrum ds. AIDS, merytorycznego partnera kampanii, jest to jeden z najważniejszych programów dotyczących zagadnień HIV/AIDS realizowanych w ostatnich latach w Polsce. W ramach kampanii organizowany jest konkurs grantowy, który umożliwia realizację innowacyjnych projektów propagujących edukację, profilaktykę i diagnostykę zakażeń HIV, a także mających na celu wspieranie osób seropozytywnych i ich najbliższych.

Kolejnym projektem z zakresu walki z AIDS jest program „Stop late presenters", którego celem jest propagowanie wykrywania zakażeń HIV w Polsce na jak najwcześniejszym etapie. „Recepta na HCV" to z kolei kampania dedykowana zakażeniom HCV, w której wspólnie z ekspertami hepatologii promujemy wiedzę na ten temat wśród lekarzy i personelu medycznego różnych specjalności oraz pacjentów.

Media i zdrowie

Wiele z naszych pomysłów nie mogłoby się jednak zmaterializować bez udziału mediów. Jednym z naszych najczęstszych partnerów medialnych, z którym mamy przyjemność współpracować od lat, jest „Rzeczpospolita", której pracownicy z pasją angażują się w tematykę zdrowotną kierowaną do polskiego społeczeństwa. Wieloletnie doświadczenie dziennikarzy „Rzeczpospolitej" jest nieocenione podczas wspólnych kampanii edukacyjnych i świadomościowych.

Cenna darowizna

Wiedza Gilead z zakresu leczenia i zapobiegania chorobom zakaźnym okazała się bezcenna w ostatnich miesiącach, gdy na świecie wybuchła pandemia Covid-19. Nasza firma już w pierwszych dniach epidemii zaangażowała się w pomoc również i w Polsce. Dzięki ścisłej współpracy ze szpitalami zaangażowanymi w walkę z koronawirusem zakupiliśmy i przekazaliśmy ich pracownikom niezbędny do codziennej pracy sprzęt medyczny za łączną kwotę przeszło 500 tys. zł. Wierzymy, że przedmioty tej darowizny pomogły w codziennej pracy lekarzy i personelu medycznego w całym kraju.

Długoletnie prace badawcze Gilead w dziedzinie wirusologii i chorób zakaźnych zaowocowały opracowaniem cząsteczki, która poprzez swoje bezpośrednie działanie przeciwwirusowe okazała się być skuteczna w walce z SARS-CoV-2. Potwierdzony wynikami klinicznymi profil farmakologiczny leku został już doceniony przez ekspertów ochrony zdrowia i w poszczególnych krajach otrzymał odpowiednie zgody, dopuszczające do stosowania w przypadkach Covid-19. Gilead, w ramach prowadzonych na całym świecie badań klinicznych i programu rozszerzonego dostępu, prowadzi szeroko zakrojone działania mające na celu ostateczne oszacowanie skuteczności i bezpieczeństwa terapii.

W myśl naszej dewizy niesienia pomocy niezależnie od kosztów zarząd firmy zdecydował się na nieodpłatne udostępnienie rządom krajów dotkniętych epidemią Covid-19 całego dostępnego zapasu substancji czynnej, w liczbie półtora miliona fiolek. Dzięki tej darowiźnie tysiące pacjentów na całym świecie może już dziś korzystać z tej przełomowej terapii.

Również w Polsce możemy mówić o pierwszych sukcesach. Bliska współpraca Gilead z kierownictwem Ministerstwa Zdrowia przełożyła się na wymierne efekty w walce z koronawirusem. Terapia jest już dostępna dla polskich pacjentów w ramach programu wczesnego dostępu i warunkowej decyzji ministra zdrowia. Pierwsi pacjenci z Covid-19 są już leczeni w Warszawie, Wrocławiu, Poznaniu, Łodzi, Tychach i Krakowie. W chwili gdy ukazuje się ten materiał, do Polski dostarczana jest właśnie kolejna partia darowanego leku, która powinna zabezpieczyć potrzeby medyczne w nadchodzących miesiącach.

Paweł Mierzejewski, Dyrektor ds. Relacji Zewnętrznych Gilead Sciences Poland Sp. z o.o.

Materiał partnera

Materiał partnera

Lata 80. i 90. XX wieku, gdy Gilead wprowadzał swe pierwsze innowacje, zdominowane były przez globalną epidemię HIV/AIDS. Między innymi dlatego początkująca podówczas firma z Foster City w Kalifornii od samego początku skoncentrowała swe wysiłki na wirusologii i leczeniu chorób zakaźnych. Pionierskie technologie, takie jak pierwszy schemat kompleksowego leczenia zakażeń HIV w postaci jednej tabletki oraz pierwszy lek stosowany w profilaktyce przedekspozycyjnej, były czymś, co wcześniej wydawało się niemożliwe do osiągnięcia. Dzięki lekom takich firm jak Gilead możemy dziś powiedzieć, że epidemia AIDS została na większości globu opanowana, choć w wielu krajach o niskim dochodzie narodowym problem wciąż pozostaje palący.

Pozostało jeszcze 91% artykułu
Biznes
Chiński rywal ChatGPT zaatakowany. Potężny cios hakerów w DeepSeek
Materiał Promocyjny
Gospodarka natychmiastowości to wyzwanie i szansa
Biznes
Janusz Palikot wyszedł z aresztu. Uzbierał 2 mln zł, ma kilkaset milionów długu
Biznes
Podcast „Twój Biznes”: Polski startup ElevenLabs podbija USA
Biznes
Wykuwa się kolejny pancerny gigant w Europie
Materiał Promocyjny
Suzuki Vitara i S-Cross w specjalnie obniżonych cenach. Odbiór od ręki
Biznes
Awantura o pizzę z ananasem. Nowa cena, to 100 funtów
Materiał Promocyjny
Wojażer daje spokój na stoku