Materiał powstał we współpracy z POHID
Wyzwania dla handlu w Polsce i w Europie, trudności do przezwyciężenia ze strony sytuacji geopolitycznej, ekonomicznej oraz zmian zachodzących w otoczeniu gospodarczym, inwestycje w technologie, automatyzacja i wprowadzanie transformacji cyfrowej i wreszcie – klient w procesie zakupowym, analiza, jak trendy konsumenckie wpływają na kondycję sieci handlowych, system kaucyjny, wprowadzanie ESG – były głównymi tematami tegorocznej, szóstej już edycji Kongresu Handlu i Dystrybucji, która odbyła się 20 maja 2024 r. w hotelu Sofitel Warsaw Victoria w Warszawie.
Sieci inwestują miliardy
– Największe sieci handlowe zrzeszone w POHiD zainwestowały w Polsce 60 mld euro, stworzyły 300 tys. miejsc pracy, współpracują z polskimi producentami i rolnikami, łącznie 95 proc. asortymentu jest polskie, a eksport do naszych placówek poza granicami Polski daje 20 mld zł. To dobra, długofalowa współpraca, która daje stabilizację – mówiła Renata Juszkiewicz, prezes Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji, otwierając obrady kongresu.
Dodała, że wbrew obiegowej opinii sieci handlowe są jednym z największych płatników podatku CIT. Sama szacowana wartość podatku na 2023 r. to 4 mld zł. Jednak, jak zauważyła Renata Juszkiewicz, pandemia oraz wojna w Ukrainie zmieniły nastroje i zachowania konsumenckie, 70 proc. Polaków ogranicza wydatki na życie i na żywność.
Tymczasem kondycja Polski jest w tych dość trudnych czasach relatywnie niezła. – W 2023 r. nasz eksport rolno-spożywczy wyniósł 52 mld euro, a import 33 mld euro. Przed naszym wejściem do Unii wszyscy się bali, że Polska zostanie zalana towarami, także rolno-spożywczymi. Oczywiście tak się nie stało, widać, że wspólny rynek daje wszystkim korzyści – mówił prof. Konrad Raczkowski, dyrektor Centrum Gospodarki Światowej na UKSW. Poruszył temat kontrowersji związanych z otwarciem rynku europejskiego na towary z Ukrainy i związanych z tym zaburzeń na niektórych rynkach rolnych. – Rosja użyła zboża jako pewnego instrumentu burzenia rynku zamiast gazu czy ropy. Myślę, że o tym warto pamiętać – przypomniał prof. Raczkowski. Przyznał, że sporo jest wyzwań związanych z klimatem, energią, migracjami, i by im sprostać – trzeba je przewidywać.