19 zł za pierwszy miesiąc czytania RP.PL
„Rzeczpospolita” najbardziej opiniotwórczym medium października!
Aktualizacja: 15.01.2025 18:56 Publikacja: 27.05.2024 04:30
Foto: Adobe Stock
W ostatnich tygodniach problem odpadów znowu jest w centrum zainteresowania. Wszystko za sprawą kolejnych pożarów wysypisk śmieci, zwłaszcza nielegalnych. Tymczasem ponad rok temu Najwyższa Izba Kontroli w specjalnym raporcie wprost stwierdziła, że system gospodarki odpadami poużytkowymi, opakowaniowymi, komunalnymi i transgraniczne przemieszczanie odpadów nie funkcjonują u nas prawidłowo.
Przede wszystkim nie stworzono w Polsce niezbędnych warunków do monitorowania rynku odpadów i właściwego nimi zarządzania. „Jednocześnie podmioty gospodarujące odpadami nieprawidłowo je klasyfikowały, prowadziły ewidencję i sprawozdawczość o odpadach niezgodnie ze stanem faktycznym, a organy administracji publicznej nierzetelnie weryfikowały sprawozdania przekazywane im przez te podmioty – nie dysponowały więc rzetelnymi informacjami o stanie faktycznym” – oceniła NIK.
Eksperci uważają, że ustępująca administracja prezydenta Joe Bidena funduje Europie nową żelazną kurtynę, która podzieli UE na obóz zwycięzców i przegranych rewolucji AI. Niestety, USA nasz kraj zakwalifikowały do tej drugiej kategorii.
Czy Komisja Europejska pójdzie w ślady Joe Bidena i w końcu celnie i mocno uderzy w interesy Kremla? To może się wydarzyć w ramach 16. pakietu antyrosyjskich sankcji. Na stole jest zakaz importu LNG i aluminium. Znacząco zasilają one wojnę Putina.
Satelita HYPE, stworzony przez studentów Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, został we wtorek wystrzelony na orbitę przez firmę SpaceX. Urządzenie ma wykrywać zanieczyszczenia i degradację lasów.
Nowe technologie, handel, medycyna i przemysł – to branże , które na celowniku mają inwestorzy. Aktywności transakcyjnej sprzyja ożywienie gospodarcze i spadający koszt pieniądza. Które spółki w Polsce mogą zmienić właściciela?
Jest wtorek, 14 stycznia – na codzienny podcast „Rzeczpospolitej” o gospodarce „Twój Biznes” zaprasza Bartłomiej Kawałek. Dziś porozmawiamy o rekordowych zmianach na stanowiskach prezesów spółek z udziałem Skarbu Państwa, naciskach Francji w kwestii zakupów zbrojeniowych, tajnym budżecie wojennym Kremla oraz historycznej nadwyżce handlowej Chin.
Od stycznia wzrosły opłaty za odbiór odpadów w Bydgoszczy. Opłaty za śmieci wzrosły też w Szczecinie, a od marca więcej zapłacą mieszkańcy Lublina.
Nie będzie podwyżek cen za śmieci a ustawa wiatrakowa pojawi się „za kilka dni” – zapewniła minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska. W rozmowie w Radiu Zet powiedziała także, że nie rozumie stanowiska PSL w kwestii obowiązkowych badań dla myśliwych.
Koncern ExxonMobil – jedna z największych na świecie spółek paliwowych – pozwał władze stanu Kalifornia. Powód? Firma uważa, że jest oczerniana przez władze, co negatywnie wpływa na jej relacje z klientami.
Przedsiębiorcy wytwarzający odpady na budowie mają obowiązek ich segregacji. Nie muszą jednak robić tego samodzielnie, mogą zlecić segregację firmie zewnętrznej.
Podmiot, który wytwarza odpady podczas robót budowlanych powinien starać się segregować odpady zaraz po ich powstaniu – radzi Kinga Kamionka, prawnik w Kancelarii Andersen w zespole prawa ochrony środowiska.
W tym roku system kaucyjny, potem ROP, recyklat i walka z nadmiarem opakowań. Rynek musi stopniowo przygotowywać się do rygorów 2030 r.
Mieszkańcy wielu polskich miast muszą przygotować się na wzrost opłat za odbiór śmieci od 2025 r. W niektórych miejscach podwyżki są znaczące. Samorządy tłumaczą je m.in. wszechobecnym wzrostem cen. Przyczyną jest też wzrastająca ilość odpadów.
Od Nowego Roku zużyta odzież, obuwie i tekstylia nie będą mogły trafiać do pojemników z odpadami zmieszanymi. W altankach śmietnikowych pojawią się nowe kosze, takie odpady będzie też można wrzucić do kontenerów organizacji charytatywnych lub oddać do PSZOK-u.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas