Optymistycznym prognozom dla zbrojeniówki nie przeszkadza to, że potencjalne zwycięstwo Donalda Trumpa w wyborach prezydenckich w USA może zablokować pomoc amerykańską. Więc te ponad 60 mld dolarów może zostać wydane na inne cele.
CNN wskazuje, że od 23 lutego 2022 roku systematycznie rosną ceny akcji 5. największych grup zbrojeniowych na świecie. — BAE Systems, Thalesa, Rheinmatallu oraz amerykańskich Lockheeda Martina oraz Northrop Grumman. Wszystkie te korporacje są dostawcami sprzętu dla Ukrainy i nie robią tego za darmo. Z rosnącego popytu na uzbrojenie korzystają również Polska Grupa Zbrojeniowa i Huta Stalowa Wola. A rządowe zamówienia stymulują inwestycje.
Zyskał sektor prywatny
Według oficjalnych informacji Kanada i europejscy członkowie NATO w roku 2023 wydały na uzbrojenie o 11 proc. więcej, niż rok wcześniej, kiedy już toczyła się wojna za naszą wschodnią granicą. — To niespotykany wzrost — uważa sekretarz generalny NATO, Jens Stoltenberg. Sojusz oczekuje, że przynajmniej 18. z 31. członków wyda na uzbrojenie w najbliższych latach nie mniej, niż 2 proc. swojego PKB. To wielkość, która została zasugerowana przez NATO jeszcze w 2014 roku, kiedy Rosja zagarnęła część Ukrainy. W tych wydatkach przoduje Polska przeznaczając na obronność 3,9 proc. PKB, za nami są USA z wydatkami na poziomie 3,49 proc. i Grecja.
— Te rosnące budżety przeznaczone na uzbrojenie , to siła napędowa dla prywatnego sektora — uważa Trevor Taylor, dyrektor w londyńskim Royal United Services Institute (RUSI).