Aktualizacja: 05.02.2025 10:40 Publikacja: 01.12.2022 03:00
Foto: Adobe Stock
Wyczekiwany projekt rozporządzenia, który zmieni unijny rynek opakowań, wreszcie ujrzał światło dzienne. – Po uporaniu się z tworzywami sztucznymi jednorazowego użytku, robimy kolejny krok na drodze do przyszłości bez zanieczyszczeń – powiedział Frans Timmermans, wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej ds. Zielonego Ładu.
Bruksela zaprezentowała propozycje, które mają zmniejszyć ilość odpadów opakowaniowych, reanimować rynek opakowań wielorazowego użytku i mocno zwiększyć stosowanie recyklatu. Problem wymaga radykalnych działań, bo obecna dyrektywa w sprawie opakowań, z 1994 r., nie zmniejszyła złego wpływu opakowań na środowisko. Mimo świadomości problemu nadal rośnie ilość opakowań nienadających się do recyklingu, opakowania nie mają etykiet, które ułatwiają sortowanie, a wykorzystanie recyklatu jest na marnym poziomie. Unijne odpady opakowaniowe rosły szybciej niż europejski PKB, a rynek opakowań i obrotu ich odpadami wart jest 370 miliardów euro.
Bruksela wsłuchuje się w głos przedsiębiorców, Chiny wprowadzają cła odwetowe na USA, a Polska nie została uwzględniona w projekcie europejskiego modelu AI. W najnowszym odcinku podcastu „Twój Biznes” przyglądamy się także protekcjonistycznym ruchom polskiej branży budowlanej oraz sytuacji na rynkach finansowych.
Podobnie jak przy każdym wyjeździe poza granice kraju, również zimą warto pamiętać o zapewnieniu sobie i naszym najbliższym ochrony, jaką daje właściwa polisa ubezpieczeniowa na wypadek nieprzewidzianych zdarzeń.
W przypadku większości spółek z sektora medycznego można się podziewać kontynuacji pozytywnych tendencji w wynikach. Część jednak nie zaliczy końcówki zeszłego roku do udanych.
Jest wtorek, 4 lutego, a w dzisiejszym odcinku podcastu „Twój Biznes” przyglądamy się decyzji Donalda Trumpa o zawieszeniu wojny celnej z Kanadą i Meksykiem, analizujemy odbudowę europejskiego przemysłu, a także sprawdzamy, jakie konsekwencje może mieć współpraca Raiffeisen Banku z rosyjskim przemysłem zbrojeniowym. Na koniec przyglądamy się planom Wielkiej Brytanii, której premier dąży do resetu stosunków z Unią Europejską.
Rusza kluczowa odsłona sporu o władzę w fundacjach założonych przez miliardera. Sąd w Liechtensteinie zbiera się w tym tygodniu. Kiedy wyda decyzję?
Premier Ontario Doug Ford ostro zareagował na wprowadzone przez prezydenta USA Donalda Trumpa potężna cła na Kanadę. Amerykańskie firmy otrzymały całkowity zakaz zawierania kontraktów w prowincji. Największym przegranym ma być Starlink należący do Elona Muska.
W londyńskim zoo powitano na świecie 33 małe żaby Darwina, które są gatunkiem zagrożonym wyginięciem z powodu niebezpiecznej choroby grzybiczej. Spora populacja tych płazów trafiła do Wielkiej Brytanii aż z Chile w wyniku skomplikowanej misji ratunkowej.
Po wyrokach NSA Ministerstwo Klimatu i Środowiska zapewnia, że ponownie przeanalizuje sprawę firmy, której wskutek zmiany przepisów cofnięto zezwolenie na przetwarzanie odpadów.
Pożary w Los Angeles były największą tragedią tego typu w historii USA. Zniszczeniu uległo ok. 17 tysięcy budynków, a szkody z powodu pożarów szacuje się na ponad 20 miliardów dolarów. Eksperci zwracają uwagę na wpływ zmian klimatycznych na rozprzestrzenianie się pożarów w Kalifornii.
Wysokie temperatury sprawiły, że trzmiele zaczęły budować gniazda już zimą, choć normalnie pozostałyby w stanie hibernacji do wiosny. Niestety, tak wczesna „pobudka” jest groźna dla tych owadów. Może prowadzić do spadku ich populacji.
Stolica Wielkopolski trafiła na listę 31 nowo akredytowanych miast chroniących mokradła. To pierwsze polskie miasto, które otrzymało takie wyróżnienie. Poznań organizuje w tym tygodniu drugą edycję konferencji Pakiet dla Mokradeł.
Folia aluminiowa jest powszechnie używana w prawie każdym gospodarstwie domowym. Szczególne zastosowanie znajduje zwłaszcza w kuchni. Jednocześnie bywa jednym z tworzyw, którego segregacja sprawia wielu osobom problem. Wyjaśniamy, gdzie wyrzucić zużytą folię.
To my w XXI w. odczujemy skutki pańskiej XX-wiecznej polityki energetycznej. Chciałabym, żeby potraktował pan głos młodego pokolenia poważnie – apeluje aktywistka klimatyczna Maya Ozbayoglu do premiera Donalda Tuska.
Ekolodzy alarmują, że działania administracji nowego prezydenta Stanów Zjednoczonych zagrażają ważnej ustawie chroniącej zagrożone gatunki zwierząt.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas