Nowe inwestycje w OZE
Ograniczenie emisji gazów cieplarnianych to jedno z największych współcześnie wyzwań, które w dużej mierze dotyczy koncernów naftowych i energetycznych. Grupa Lotos od dekad kładzie nacisk na ochronę środowiska. W ostatnich dwóch latach emisja CO2 przez gdańską rafinerię znacznie spadła. To m.in. zasługa kolejnych inwestycji prośrodowiskowych. Rafineria Lotosu w ostatniej dekadzie, mimo znacznego wzrostu produkcji, zmniejszyła emisję CO2 o jedną trzecią, wchodząc do rodziny 10 proc. europejskich rafinerii o najniższym wskaźniku emisyjnym. Tak dobry wynik został osiągnięty dzięki przestawieniu produkcji energii i wodoru na gaz ziemny oraz obniżeniu energochłonności. Współczynnik emisyjności CO2 na tonę przerobionej ropy wynosił w 2019 r. 0,205 i był niższy niż w 2018 r. – 0,214. Na początku grudnia br. koncern uruchomił najważniejszą ze swoich ostatnich inwestycji – Węzeł Odzysku Wodoru (WOW). Instalacja dostarczy 70 tys. ton LPG, 43 tys. ton benzyny surowej, 39 tys. ton benzyny lekkiej i prawie 9 tys. ton wodoru rocznie. Dodatkowym efektem będzie również zmniejszenie emisji CO2 do atmosfery. W 2020 r. Lotos rozbudował też system pomiarów ciągłych emisji do powietrza. Nowy system pozwala na lepszą kontrolę pracy instalacji i prowadzonego w nich procesu spalania, co przekłada się na zmniejszenie emisji zanieczyszczeń energetycznych do powietrza.
Natomiast PKN Orlen, jako pierwszy koncern paliwowy z Europy Środkowej, już na początku września br. zadeklarował cel osiągnięcia neutralności emisyjnej w 2050 r. W ramach dochodzenia do tego celu do 2030 r. koncern o 20 proc. zredukuje emisje CO2 z obecnych aktywów rafineryjnych i petrochemicznych oraz o 33 proc. CO2/MWh z produkcji energii elektrycznej. Najważniejsze obecnie projekty OZE to planowana budowa morskiej farmy wiatrowej o mocy do 1200 MW. PKN Orlen jest jednym z prekursorów tego typu inwestycji na polskim rynku. Grupa rozwija również projekty w zakresie instalacji fotowoltaicznych. Rozpoczęte zostało postępowanie przetargowe na budowę pierwszej farmy fotowoltaicznej przy CCGT Włocławek o mocy 2 MW. Od 2017 r. instalacje fotowoltaiczne działają na 11 stacjach paliw należących do spółki. Firma ma już przygotowaną dokumentację techniczną dla następnych 30 stacji.
Także Tauron do 2025 r. planuje inwestycje w farmy wiatrowe na lądzie, farmy fotowoltaiczne oraz zaangażowanie w budowę morskich farm wiatrowych.
Ciekawą inicjatywą jest program „Zielona kolej", opracowany przez PKP Energetyka w ramach inicjatywy Centrum Efektywności Energetycznej Kolei, który umożliwiłoby w perspektywie 2030 r. zasilanie polskiej kolei w 85 proc. z odnawialnych źródeł energii (OZE).
Ciekawe rozwiązania
Na polskim rynku działają firmy, które nie tylko inwestują w zieloną energie, ale widzą w tym przyszłość swojego biznesu. Należy do nich np. Grupa EWE Polska, która sprzedaje wyłącznie zielony prąd, pozyskując energię ze wszystkich dostępnych źródeł na polskim rynku. Firma przyznaje że zapotrzebowanie na zieloną energię jest bardzo duże, coraz więcej przedsiębiorstw zamierza korzystać z takiej energii. Dla przykładu w przyszłym roku Browary Kompanii Piwowarskiej będą zasilane w 100 proc. energią elektryczną podchodzącą z farm wiatrowych. W ten sposób firma ograniczy emisję CO2 przez browary o 66 proc. w porównaniu z rokiem 2019.
Z kolei Żabka Polska otworzyła sklep zasilany w 100 proc. zieloną energią. Sklep pełnił rolę laboratorium, w którym firma zamierza testować przyjazne środowisku rozwiązania, pokazując, w jakim kierunku będzie rozwijać się przyszłość handlu. Fotowoltaika i wykorzystanie technologii kropek kwantowych, podłoga kinetyczna zamieniająca kroki w energię, kostka antysmogowa uzupełniona zieloną ścianą roślin pochłaniającą kurz i smog – to tylko niektóre z innowacyjnych rozwiązań, jakie zostały w nim zastosowane. Przed sklepem znajduje się także EKOmat oraz stacja ładowania aut elektrycznych. Sklep ten miesięcznie oszczędza tyle CO2, ile pochłania w ciągu miesiąca 60 drzew.