Aktualizacja: 11.05.2025 21:18 Publikacja: 13.03.2022 16:12
Jacht "SY A"
Foto: PAP/EPA/ SEBASTIEN NOGIER
Światowy lider w dziedzinie nawozów sztucznych, szwajcarska firma EuroChem z Zug kontrolowana przez Andrieja Mielniczenko, szóstego na liście rosyjskich bogaczy, ocenianego na 14 mld dolarów, złożyła ofertę kupna działu związków azotowych firmy Borealis z Wiednia, drugiego w Europie i ósmego na świecie producenta polietylenu i propylenu (służących do produkcji opakowań z tworzyw sztucznych) oraz nawozów sztucznych. EuroChem proponowała 455 mln euro.
Od 3 lutego prowadzono negocjacje na zasadzie wyłączności, ale 9 marca Mielniczenko znalazł się na nowej liście 14 oligarchów objętych unijnymi sankcjami. Austriacy zrezygnowali w tej sytuacji z dalszych rozmów — pisze „La Tribune”. Dziennik dodaje, że do Borealis należą też 4 zakłady nawozów Rosier we Francji i po jednym w Belgii i Holandii. „Bardzo uważnie podchodziliśmy do ostatnich wydarzeń związanych z wojną na Ukrainie, ocenialiśmy także wprowadzane sankcje. W konsekwencji postanowiliśmy zrezygnować z oferty EuroChemu” — wyjaśnił w komunikacie prezes Borealis, Thomas Gangl.
Tylko 99 zł za rok.
Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne.
Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu.
Rząd Wielkiej Brytanii ogłosił „największy w historii” pakiet sankcji antyrosyjskich. Jego celem jest zwiększeni...
Zgodnie z oczekiwaniami nowym prezesem Polskiej Grupy Zbrojeniowej został Adam Leszkiewicz. Wygrał konkurs, któr...
Adam Leszkiewicz zrezygnował z pełnienia funkcji prezesa zarządu Grupy Azoty - podała spółka. Leszkiewicz w złoż...
USA i Wielka Brytania podpiszą nową umowę handlową, RPP tnie stopy procentowe, co może ożywić rynek mieszkaniowy...
NASK stworzył system do elektronicznego zarządzania dokumentacją. – Przekazanie go samorządom jest jak wrzucenie...
W debacie o rynku pracy nie można zapominać o człowieku. Ideałem dla większości pozostaje umowa o pracę, ale technologie i potrzeba elastyczności oferują nowe rozwiązania.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas