Aktualizacja: 11.01.2022 21:00 Publikacja: 11.01.2022 21:00
Foto: Fotorzepa/ Grzegorz Psujek
Podczas gdy w roku wybuchu pandemii (2020) w spółkach notowanych na rynku głównym warszawskiej giełdy zmienił się co piąty prezes, to w 2021 r. wskaźnik tych zmian spadł do 15 proc. W rezultacie średnia kadencja szefa zarządu spółki z GPW wydłużyła się w ubiegłym roku prawie do siedmiu lat (6,8) z około pięciu przed rokiem.
Przyczyniła się do tego dynamiczna poprawa koniunktury widoczna od wiosny 2021 r., która pomogła wielu firmom poprawić wyniki, windując także ich notowania. – W sytuacji, gdy gospodarka odbija i prawie wszyscy dobrze sobie radzą, nie ma powodów do wymiany szefów – komentuje Zbigniew Płaza, partner zarządzający w firmie Boyden, która specjalizuje się w rekrutacji top menedżerów (executive search). Według niego również poza giełdą wymian prezesów i dyrektorów generalnych było w minionym roku zdecydowanie mniej niż w 2020 r.
Bruksela wsłuchuje się w głos przedsiębiorców, Chiny wprowadzają cła odwetowe na USA, a Polska nie została uwzględniona w projekcie europejskiego modelu AI. W najnowszym odcinku podcastu „Twój Biznes” przyglądamy się także protekcjonistycznym ruchom polskiej branży budowlanej oraz sytuacji na rynkach finansowych.
Podobnie jak przy każdym wyjeździe poza granice kraju, również zimą warto pamiętać o zapewnieniu sobie i naszym najbliższym ochrony, jaką daje właściwa polisa ubezpieczeniowa na wypadek nieprzewidzianych zdarzeń.
W przypadku większości spółek z sektora medycznego można się podziewać kontynuacji pozytywnych tendencji w wynikach. Część jednak nie zaliczy końcówki zeszłego roku do udanych.
Jest wtorek, 4 lutego, a w dzisiejszym odcinku podcastu „Twój Biznes” przyglądamy się decyzji Donalda Trumpa o zawieszeniu wojny celnej z Kanadą i Meksykiem, analizujemy odbudowę europejskiego przemysłu, a także sprawdzamy, jakie konsekwencje może mieć współpraca Raiffeisen Banku z rosyjskim przemysłem zbrojeniowym. Na koniec przyglądamy się planom Wielkiej Brytanii, której premier dąży do resetu stosunków z Unią Europejską.
Rusza kluczowa odsłona sporu o władzę w fundacjach założonych przez miliardera. Sąd w Liechtensteinie zbiera się w tym tygodniu. Kiedy wyda decyzję?
Premier Ontario Doug Ford ostro zareagował na wprowadzone przez prezydenta USA Donalda Trumpa potężna cła na Kanadę. Amerykańskie firmy otrzymały całkowity zakaz zawierania kontraktów w prowincji. Największym przegranym ma być Starlink należący do Elona Muska.
Czy dialog w Polsce ma być dla wybranych, a nie dla mniejszych organizacji, które realnie reprezentują polskich przedsiębiorców? Zamiast budować inkluzywną platformę współpracy, mamy kolejne narzędzie do faworyzowania korporacji.
Amerykański prezydent Donald Trump zaskoczył inwestorów, dokonując szybszych i większych podwyżek ceł, niż się spodziewali. Teraz zaczynają liczyć, jak ta decyzja może wpłynąć na zyski spółek giełdowych.
Dolar amerykański umocnił się, dolar kanadyjski i peso meksykańskie osłabły, indeksy giełdowe w Azji i Europie traciły, ropa zdrożała, a inwestorzy wyprzedawali kryptowaluty - to wstępne reakcje rynków na wojnę handlową rozpoczętą przez Trumpa.
Do końca lutego uczestnicy Pracowniczych Planów Kapitałowych powinni otrzymać od instytucji finansowych, prowadzących ich rachunki PPK, roczne informacje o stanie swoich oszczędności w tym programie.
Spółka płacąca sklepom za umieszczanie produktów w dobrze widocznych miejscach może odliczyć VAT. Są to bowiem usługi promocyjne mające na celu zwiększenie jej sprzedaży.
Uczestnicy Europejskiego Forum Rynków Kapitałowych debatowali w gmachu warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych, jak zapewnić im szybszy rozwój.
Oprócz klasycznych dziedzin, jak podatki czy prawo pracy, poszukiwani są też specjaliści od regulacji związanych z nowymi technologiami, ekologią czy społeczną odpowiedzialnością biznesu. Ale firmy coraz częściej oczekują też od prawników kompetencji w kwestiach pozaprawnych.
Osoba zatrudniona, która nie ma jeszcze 55 lat, nie musi podejmować żadnych działań, aby pracodawca „zapisał” ją do PPK. Wystarczy, że ma wymagany do tego okres zatrudnienia. Jak obliczyć termin na „zapisanie” do PPK? Jakie konsekwencje grożą za niewykonanie tego obowiązku w terminie?
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas