Mroźna zima skutkuje wzrostem cen energii

Ceny uprawnień do emisji CO2 pędzą jak szalone. W czwartek osiągnęły poziom 90 euro za tonę. Przyczyn tego rajdu cenowego jest wiele. Główna to pogoda. Polska chce reformy EU ETS.

Publikacja: 09.12.2021 21:00

Polska energetyka w 70 proc. opiera się na węglu. Zdaniem polskiego rządu ceny uprawnień do emisji C

Polska energetyka w 70 proc. opiera się na węglu. Zdaniem polskiego rządu ceny uprawnień do emisji CO2 stanowią ok. połowę kosztów energii w Polsce.

Foto: Shutterstock

W ciągu miesiąca ceny uprawnień do emisji CO2 wzrosły z poziomu ok. 56 euro do ok. 91. Przyczyn tego 60-proc. rajdu cenowego należy upatrywać w czynnikach krótkoterminowych, m.in. technicznym powrocie cen do długoterminowej ścieżki wzrostu czy sytuacji na rynku gazu, która spowodowała powrót do węgla, ponieważ taniej było wyprodukować energię z prądu mimo drogich uprawnień niż z rekordowo drogiego gazu.

Gwałtowne zwyżki cen były częściowo odpowiedzią na spekulacje przedsiębiorców na temat dalszych reform polityki klimatycznej, po ogłoszeniu w zeszłym tygodniu nowej umowy koalicyjnej Niemiec o wdrożeniu „pułapu cenowego" EU ETS na poziomie 60 euro za tonę CO2, jeśli UE nie ustanowi ceny minimalnej we wszystkich państwach członkowskich. Natychmiast po tej informacji ceny uprawnień wzrosły o 5,8 proc. do najwyższych poziomów w handlu dziennym na poziomie 73 euro pod koniec listopada. Kolejne zwyżki cen gazu i niska temperatura kolejny raz napędziły ceny uprawnień. – Jednym z czynników wpływających na wzrost uprawnień do emisji CO2 jest zwiększone zapotrzebowanie na energię elektryczną, które przy niskiej produkcji z lądowych farm wiatrowych musi zostać zaspokojone przez elektrownie konwencjonalne (węglowe lub gazowe). Jednakże, przy rekordowo wysokich cenach gazu, to właśnie elektrownie węglowe wygrywają konkurencję kosztową z elektrowniami gazowymi, zwiększając tym samym zapotrzebowanie na uprawnienia do emisji CO2, co podbija ich ceny – wyjaśnia Marcin Górnik, analityk BM Pekao.

Tylko 99 zł za rok czytania.

Tylko teraz! RP.PL i NEXTO.PL razem w pakiecie!
Co zyskasz kupując subskrypcję?
- możliwość zakupu tysięcy ebooków i audiobooków w super cenach (nawet do -40%!)
- dostęp do treści RP.PL oraz magazynu PLUS MINUS.
Biznes
USA daleko do 5 proc. PKB na obronność
Biznes
Budowa fregaty Burza rozpoczęta w Stoczni Wojennej
Biznes
Porozumienie USA–Ukraina. Wyzwanie demograficzne przed nami
Biznes
Poczta Polska staje na nogi? Wyraźna poprawa wyników
Biznes
Aktywa oligarchów trafią do firm i osób w Unii poszkodowanych przez rosyjski reżim
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku