Aktualizacja: 16.02.2025 15:20 Publikacja: 22.10.2021 08:58
Foto: Bloomberg
Akcje Evergrande, w reakcji na doniesienia o spłacie obligacji, zyskiwały w piątek na giełdzie w Hongkongu 4 proc. - To z pewnością zaskoczenie, ale jest ono pozytywne. Kluczowe w tej płatności jest to, że pokazuje ona przynajmniej chęć uregulowania długów. Nie nazwałbym tego punktem zwrotnym, ale to dająca nadzieję zmiana dynamiki - twierdzi Jim Veneau, szef działu obligacji azjatyckich w Axa Investment Managers.
Evergrande ma jednak więcej płatności do uregulowania. 29 września i 11 października nie spłaciła obligacji wartych łącznie 193 mln USD. W obu przypadkach wciąż trwają 30-dniowe okresy "łaski". Łączne zobowiązania Evergrande sięgały na koniec czerwca 305 mld USD.
Po niemieckim koncernie Rheinmetall, także francuski Thales otworzy fabrykę na Ukrainie. Będzie produkować sprzęt wojskowy z najwyższej technologicznej półki.
Każdego dnia w domach i mieszkaniach generowane są olbrzymie ilości śmieci. Wszystkie z nich powinny trafić do odpowiednich pojemników. Choć zasady segregacji są dość proste, w niektórych przypadkach mogą pojawić się wątpliwości. Gdzie wyrzucić woreczek po ryżu?
W Stanach Zjednoczonych każdego dnia używa się pół miliarda słomek – tak wynika z bardzo luźnych szacunków. Największym nabywcą jest rząd federalny, który kupuje więcej słomek niż jakakolwiek inna grupa w USA. Słomki są używane w parkach narodowych, budynkach federalnych i ambasadach, między innymi.
TikTok jest ponownie dostępny w amerykańskich sklepach z aplikacjami Apple i Google po tym, jak prezydent Donald Trump odroczył wprowadzenie zakazu chińskiej platformy mediów społecznościowych do 5 kwietnia.
Polska negocjuje zakup okrętów podwodnych w ramach programu Orka. Stany Zjednoczone szykują nowe cła, które mogą objąć Unię Europejską. Tymczasem rząd przedstawił nowy program mieszkaniowy, który wyklucza deweloperów i fliperów.
Sąd Najwyższy w Hongkongu nakazał likwidację China Evergrande Group, czyli spółki, która była gigantem na chińskim rynku nieruchomości.
China Evergrande New Energy Vehicle Group poinformowała, że dyrektor wykonawczy Liu Yongzhuo, który jest wiceprezesem firmy, został zatrzymany. Spowodowało spadek akcji spółki aż o 23% przy wznowieniu handlu po weekendzie. Nie on jeden ma kłopoty ze śledczymi tropiącymi korupcję na najwyższych biznesowych szczeblach.
Prezes chińskiego nieruchomościowego giganta Evergrande jest pod nadzorem policji. Hui Ka Yan – według oficjalnego komunikatu spółki - „został objęty obowiązkowymi środkami zgodnie z prawem w związku z podejrzeniem popełnienia przestępstw”. Bloomberg poinformował, że prezes Evergrande został zatrzymany na początku tego miesiąca.
Poniedziałkowa sesja przyniosła silną wyprzedaż akcji chińskich firm deweloperskich. Papiery China Evergrande Group traciły nawet 25 procent.
Policja w południowych Chinach zatrzymała część pracowników departamentu zarządzania majątkiem China Evergrande Group. Według Reutera sugeruje to rozpoczęcie nowego śledztwa, które może pogłębić kłopoty giganta z branży nieruchomości.
China Evergrande Group, najmocniej zadłużony deweloper na świecie, złożył w nowojorskim sądzie wniosek o ochronę przed wierzycielami.
Deweloper China Evergrande Group ujawnił, że w 2021 i 2022 roku łącznie poniósł straty o równowartości 81 mld dolarów. Ta spółka była najmocniej zadłużonym deweloperem na świecie.
Prezes Evergrande, jednego z największych chińskich deweloperów był kiedyś drugim najbogatszym człowiekiem Azji.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas