Gaz i polityka windują ceny nawozów

Złe wieści z rynku rolnego. Drogie nawozy pociągną za sobą ceny żywności. Drożej z tego powodu będzie nie tylko w tym, ale – co najmniej – także w następnym roku.

Publikacja: 21.10.2021 21:00

Gaz i polityka windują ceny nawozów

Foto: pieniadze.rp.pl

Ceny nawozów szaleją. W ciągu ostatniego roku niektóre z nich poszły w górę nawet o kilkaset procent. Rolnicy są zaskoczeni i przerażeni. Mnożą się ich protesty pod siedzibami producentów nawozów, m.in. Anwilu we Włocławku. Pojawił się też postulat wprowadzenia zakazu eksportu nawozów. Producenci winę za wzrost cen tłumaczą przede wszystkim mocnym wzrostem cen gazu ziemnego wykorzystywanego do wytwarzania nawozów. Ceny nawozów rosną przy tym na całym świecie. – Trzy najważniejsze nawozy mineralne to nawozy azotowe, potasowe i fosforowe. Wśród nich największe znaczenie mają te pierwsze. Są tworzone z amoniaku, który powstaje w procesie łączenia azotu z powietrza z wodorem, który pochodzi z gazu ziemnego. Potrzebna jest jeszcze energia, która również pochodzi z gazu ziemnego. W efekcie od 60 do 80 proc. kosztów wytworzenia nawozu azotowego to koszt gazu ziemnego – tłumaczy Jakub Olipra, ekonomista banku Credit Agricole Polska, ekspert rynku rolno-spożywczego. – Jeśli więc ceny gazu w Europie są na rekordowych poziomach, to pociąga to za sobą automatycznie silny wzrost cen nawozów azotowych – dodaje.

BLACK WEEKS -75%

Czytaj dalej RP.PL. Nie przegap oferty roku!
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Biznes
Polska Moc Biznesu: w centrum uwagi tematy społeczne i bezpieczeństwo
Biznes
Zyski z nielegalnego hazardu w Polsce zasilają francuski budżet? Branża alarmuje
Materiał Promocyjny
Kongres Polska Moc Biznesu 2024: kreowanie przyszłości społeczno-gospodarczej
Biznes
Domy po 1 euro na Sardynii. Wioska celuje w zawiedzionych wynikami wyborów w USA
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Biznes
Litwa inwestuje w zbrojeniówkę. Będzie więcej pocisków dla artylerii