Transport i energetyka wymagają reform

- Dlaczego Bank Światowy przygotowuje ekspertyzę nt. ograniczania emisji akurat dla Polski? - pytamy Erikę Jorgensen, doradcę ekonomicznego BŚ

Publikacja: 17.08.2009 19:16

[b]"Rz":[/b] Polski rząd nie zamówił jak dotąd żadnej ekspertyzy na temat ograniczania emisji gazów cieplarnianych, dlaczego więc Bank Światowy przygotowuje taki raport dla Polski?

[b]Erika Jorgensen:[/b] Mamy duże doświadczenie w doradzaniu państwom rozwijającym się, jak połączyć cele rozwoju gospodarczego z redukcją emisji dwutlenku węgla. Takie opracowania zrobiliśmy dla Meksyku, Chin, Indii, Południowej Afryki, Indonezji, Brazylii. Zdecydowaliśmy się zrobić podobny raport dla Polski, ze względu na jej duże zaangażowanie w ochronę klimatu. Polska ma poważne osiągnięcia w zmniejszeniu emisji, była gospodarzem 14 światowej konferencji klimatycznej COP14 i musi sprostać wyzwaniom unijnej polityki ochrony klimatu - czyli celom na 2020 r. Już rok temu prowadziliśmy negocjacje z polskim rządem w sprawie opracowania strategii zarządzania emisjami CO[sub]2[/sub], kryzys gospodarczy opóźnił porozumienie, ale teraz wróciliśmy do pracy. Raport będzie gotowy jeszcze przez grudniowym szczytem klimatycznym COP15 w Kopenhadze.

[b]Czy Bank Światowy chce w ten sposób podpowiedzieć Polsce strategię negocjacyjną nowego porozumienia w Kopenhadze?[/b]

Nie, pokażemy w raporcie, jak poszczególne rozwiązania dla redukcji CO[sub]2[/sub] wpłyną na wzrost gospodarczy i zatrudnienie. To będzie raport biznesowy ze wskazaniem, jakie korzyści przynoszą poszczególne technologie, jakie sektory będą najważniejsze. Już teraz możemy powiedzieć, że w przyszłości dla Polski krytyczne znaczenie dla emisji gazów cieplarnianych będzie miał sektor transportu. Co prawda sektor energetyczny odgrywa dzisiaj główną rolę, ale emisje związane z sektorem transportowym rosną bardzo szybko. Odejście od węgla też będzie ogromnie trudne dla Polski, jednak ten proces już się rozpoczął i zyskał należytą uwagę.

[b]Czy raport uwzględni dodatkowe pieniądze, jakie rząd Polski uzyska ze sprzedaży uprawnień w ramach protokołu z Kioto? Będzie to co najmniej 1 mld dolarów.[/b]

To mogą być krótkookresowe zyski, w dodatku jest dużo niewiadomych wokół tych transakcji. Nie uwzględniamy ich, koncentrujemy się na długookresowej polityce do roku 2030. Naszym raportem są zainteresowane ministerstwa gospodarki i finansów. To dobry znak, bo oznacza, że rząd poważnie podchodzi do tematu i myśli o opodatkowaniu emisji dwutlenku węgla.

[b] Dlaczego Bank Światowy angażuje się w ograniczanie emisji gazów cieplarnianych?[/b]

Już od lat 90. doradzamy rządom w zarządzaniu emisjami gazów cieplarnianych i rozwijamy rynek handlu prawami do emisji dwutlenku węgla. Zaangażowaliśmy się w wiele sektorów. Na zlecenie państw z grupy G8 przygotowaliśmy mapę drogową działań mających przyspieszyć inwestycje krajów rozwijających się w „czystą” energię. Rządy proszą nas o pomoc w przygotowaniu polityk dla rozwijania inwestycji w czyste technologie. To jest przyczyna naszego zainteresowania tą dziedziną.

Biznes
Aktywa oligarchów trafią do firm i osób w Unii poszkodowanych przez rosyjski reżim
Biznes
Rekordowe wydatki Kremla na propagandę za granicą. Czy Polska jest od niej wolna?
Biznes
Polskie firmy nadrabiają dystans w cyfryzacji
Biznes
Rafako i Huta Częstochowa. Będą razem produkować dla wojska?
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Materiał Promocyjny
Dlaczego Polacy boją się założenia firmy?
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne