Zakaz dodatków do tytoniu uderzy w rolników

Zakaz dodatków do tytoniu może zniszczyć 40 proc. polskiej produkcji tej rośliny

Publikacja: 11.10.2010 14:13

Zakaz dodatków do tytoniu uderzy w rolników

Foto: AFP

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) planuje zakazać stosowania procesie produkcji papierosów składników innych niż tytoń. Uderzy to w produkcję smakowych wyrobów tytoniowych, które stanowią poza Chinami ponad połowę wypalanych na świecie papierosów.

Smakowy tytoń wytwarza się głównie z odmian typu Burley i Oriental. — Te odmiany stanowią 40 proc. polskiej uprawy tytoniu. Zakaz dodatków do tytoniu jest dla nas bardzo niepokojący — mówi Przemysław Noworyta, dyrektor Polskiego Związku Plantatorów Tytoniu.

Argumentuje, że polscy rolnicy nie będą mogli łatwo przestawić produkcji na inne odmiany z powodu uwarunkowań glebowych.

Polski związek zebrał kilka tysięcy podpisów pod protestem w sprawie zmian Ramowej Konwencji Kontroli Rynku Wyrobów Tytoniowych (FCTC).

Podobna akcja trwa w innych krajach. Międzynarodowe Stowarzyszenie Plantatorów Tytoniu (ITGA), które reprezentuje ponad 30 mln plantatorów na świecie, skrytykowało propozycje WHO. — Jedynym rezultatem, jaki mogą one przynieść jest znaczące osłabienie gospodarek krajów, które bazują na eksporcie tytoniu, skazując przy tym miliony plantatorów i pracowników, których utrzymanie zależy właśnie od uprawy tytoniu, na pogorszenie ich sytuacji ekonomicznej — stwierdził Antonio Abrunhosa, dyrektor ITGA.

Komisja Europejska dopiero przeprowadza konsultacje dotyczące rynku tytoniu. W ostatnich latach zlikwidowała pomoc dla plantatorów tytoniu. Argumentowała, że wycofuje się z dotowania produkcji szkodliwej dla zdrowia.

Ostateczna decyzja, czy dodatki aromatyczne do tytoniu, zostaną wycofane ma zapaść za miesiąc w Urugwaju.

Polska z wynikiem 41 mln kg jest drugim po Włoszech krajem w Unii Europejskiej pod względem uprawy tytoniu. Plantacje znajdują się głównie w regionach: lubelskim, rzeszowskim, krakowskim i kieleckim. Łącznie z pracownikami sezonowymi około 60 000 osób w Polsce żyje z uprawy tytoniu. W Polsce istnieje 14 tys. plantacji tytoniu. Są to głównie małe, rodzinne farmy i w większości przypadków uprawa tytoniu stanowi dla nich jedyne źródło dochodu.

Biznes
Zmarł duchowy przywódca izmailitów, miliarder i filantrop Aga Chan IV
Materiał Promocyjny
Koszty leczenia w przypadku urazów na stoku potrafią poważnie zaskoczyć
Biznes
KE zapowiada deregulację, Chiny odpowiadają cłami odwetowymi, a Polska poza europejskim modelem AI
Biznes
GPW: Spółki z sektora medycznego pod lupą
Biznes
Wojna celna Trumpa zawieszona, przemysł w Europie się stabilizuje, a Wielka Brytania chce resetu z UE
Biznes
Sądne dni w sporze o imperium Zygmunta Solorza