Z władz spółki, o zeszłorocznych przychodach na poziomie 240 mln zł odszedł , Tomasz Paszek , który szefował firmie zaledwie 10 miesięcy , a jego nominacja wiosną 2014 roku komentowana była jako krok w kierunku zmian i potwierdzenie priorytetu nowych technologii w usługach związanych z bezpieczeństwem.

Teraz Securitas Polska będzie kierowany przez dyrektora zarządzającego Grzegorza Pilaszka, który ma w swoim CV udział m.in. w zarządzie Konsalnetu.

Priorytetowe technologie

Krzysztof Bartuszek, rzecznik polskiego Seciritasu nie podaje bezpośrednich powodów odwołania zarządu spółki - polskiego oddziału globalnego giganta usług security, działającego w 53 krajach. Polska spółka, zdaniem Bartuszka, będzie de facto, kierowana przez kolegialne władze, których liderem pozostaje szef Rady Nadzorczej Paweł Rafalski - pełniący w globalnym Securitasie funkcję wiceprezesa ds. Europy Centralnej i Wschodniej.

Rzecznik firmy podkreśla , że zmiany we władzach spółki nie zmienią zasadniczo strategii firmy, nadal zamierza ona rozwijać zaawansowane technologicznie, kompleksowe usługi związane z bezpieczeństwem, ale na wyższym niż dotychczas poziomie - jako integrator bezpieczeństwa, promotor innowacyjnych usług z wykorzystaniem nowych technologii IT, zdalnego zarządzania systemami, kreator polityki bezpieczeństwa. Ten nowy rodzaj usług plasowany w kategorii Premium , firma będzie rozwijać im in poprzez konsolidację spółek które wniosą do Securitasu, dodatkowe technologiczne kompetencje i zdolności. Przejmowanie firm jako sposób na zwiększanie obrotu - nie będzie priorytetowym celem spółki w Polsce – podkreśla Krzysztof Bartuszek.

Konsalnet na celowniku?

Analitycy i przedstawiciele branży zwracają jednak uwagę, na niedawne jeszcze powiązania nowego dyrektora zarządzającego z Konsalnetem. Nie jest tajemnicą, że Konsalnet, lider rynku usług security w kraju rozgląda się od pewnego czasu za inwestorem, który przejąłby aktywa od funduszu inwestycyjnego – obecnego właściciela grupy . Może być więc przedmiotem zainteresowania Securitasu w polityce konsolidacyjnej firmy, która w większości europejskich krajów a także np. w USA Czy Kanadzie , jest albo na czele branży, albo też w ścisłej czołówce lokalnych firm ochrony. Ewentualne więc przejęcie Konsalnetu, mogłoby Securitasowi zapewnić dominująca pozycję w kraju.