Rośnie zainteresowanie zagranicznych firm polskim rynkiem. Świadczy o tym znaczący wzrost zleceń na zbadanie ryzyka z potencjalnymi polskimi partnerami. O informacje do wywiadowni gospodarczych zwracają m.in. Amerykanie, przedsiębiorcy z Wielkiej Brytanii, a także firmy działające w krajach Ameryki Łacińskiej. Z kolei wśród polskich firm szukających możliwości rozszerzenia zagranicznej ekspansji nieco słabnie zainteresowanie rynkami unijnymi, za to zwiększa się popyt na informacje o kierunkach dalekich.
Według firmy Bisnode Polska, jednego z europejskich liderów w dostarczaniu danych gospodarczych i analiz, inwestycjami na polskim rynku interesują się zwłaszcza Amerykanie. Tylko w ostatnim roku poprzez polski oddział Bisnode Polska przedsiębiorcy z USA sprawdzili pod względem ryzyka współpracy ponad 194,3 tys. polskich firm. To w porównaniu z ubiegłym rokiem wzrost o ponad 105 proc. Największym zainteresowaniem cieszą się polskie spółki informatyczne.
Unikalne rozwiązania
Nie jest to zaskoczeniem: o ile jeszcze dziesięć lat temu rozwiązania dotyczące cyfrowej gospodarki były kopiami tego, co już zastosowano na Zachodzie, to w ostatnich kilku latach obserwujemy dynamiczny wzrost rozwiązań software'owych opracowanych w Polsce.
– Nasi informatycy są świetnie wykształceni i doceniani za granicą. Oferujemy także korzystną relację jakości do kosztów pracy – podkreśla Piotr Dylak, dyrektor ds. finansowania handlu w Banku Zachodnim WBK. Dla polskich firm z sektora IT rynek amerykański jest szczególnie obiecujący. Wiele z nich produkuje unikalne rozwiązania i produkty, mogące z powodzeniem konkurować nawet z międzynarodowymi potentatami.
Coraz bardziej polskim rynkiem interesują się także przedsiębiorstwa z Wielkiej Brytanii. W ciągu ostatnich 12 miesięcy zapytali w Bisnode Polska o ponad 32,3 tys. krajowych firm, co w porównaniu z 2015 rokiem stanowi wzrost o 31 proc. O możliwości współpracy pytają również Niemcy, Hiszpanie, Kanadyjczycy. Jednak największą dynamiką w liczbie zapytań odnotowano z krajów Ameryki Łacińskiej. Przedsiębiorcy z Peru, Argentyny, Brazylii i Meksyku łącznie sprawdzili ponad 1,2 tys. polskich przedsiębiorców, co w porównaniu z poprzednim rokiem stanowi wzrost o blisko 7000 proc. W sumie liczba zapytań ze wszystkich rynków w ostatnich trzech latach wzrosła o ponad 180 tys.