Koronawirus: Banki dywidend nie wypłacą

Komisja Nadzoru Finansowego zdecydowała o wstrzymaniu w tym roku dywidend w związku z epidemią koronawirusa i jej wpływem na gospodarkę.

Publikacja: 26.03.2020 10:28

Koronawirus: Banki dywidend nie wypłacą

Foto: Fotorzepa, Robert Gardziński

- Z uwagi na obecną sytuację związaną z epidemią oraz możliwymi dalszymi negatywnymi konsekwencjami gospodarczymi tego stanu oczekujemy, że banki i zakłady ubezpieczeń, niezależnie od podjętych już w tym zakresie działań, zatrzymają całość wypracowanego w poprzednich latach zysku – mówi Jacek Jastrzębski, przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego.

Taka decyzja była w dużym stopniu oczekiwana przez rynek biorąc pod uwagę możliwy spory wzrost odpisów kredytowych wskutek epidemii i ogólnie dużą niepewność gospodarczą. Tydzień temu pisaliśmy, że Europejski Urząd Nadzoru Bankowego (EUNB) wydał oświadczenie w sprawie działań na rzecz ograniczenia wpływu koronawirusa na sektor bankowy w Unii Europejskiej stwierdzając m.in., że „banki powinny stosować ostrożne zasady wypłaty dywidend i zasady dotyczące innych płatności, w tym wynagrodzenia zmiennego". KNF odpowiedziała wtedy, że monitoruje sytuację i na bieżąco będzie dostosowywać politykę dywidendową.

Polski nadzór oczekuje także niepodejmowania, bez uzgodnienia z nim, innych działań, w szczególności pozostających poza zakresem bieżącej działalności biznesowej i operacyjnej, mogących skutkować osłabieniem bazy kapitałowej. - Wzmocnienie bazy kapitałowej poprzez zatrzymanie całości zysku jest w ocenie nadzoru konieczne dla zwiększenia możliwości skutecznego reagowania banków i zakładów ubezpieczeń na obecne i przyszłe zagrożenia oraz bezpiecznego kontynowania podstawowej działalności – dodaje Jastrzębski.

To negatywna informacja szczególnie dla akcjonariuszy Pekao i Handlowego, przyciągających dużo inwestorów dywidendowych, oraz PZU, który podobnie jak ta dwójka oferował zwykle najwyższe w polskim sektorze finansowym stopy dywidend. Zdolność do podziału zysku mieli również PKO BP i Santander oraz w symbolicznym stopniu mBank.

- W pełni uzasadniona decyzja KNF. Silny kapitałowo polski system finansowy to nasza mocna strona w przeciwieństwie do wielu innych krajów. Kryzys to nie czas na dywidendy, a podobną rekomendacje wydały USA w odniesieniu do wszystkich spółek w tym roku w związku z koronawirusem – mówi Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju.

Banki
Polacy sprawdzają umowy bankowe. Od czerwca mają być prostsze
Banki
Kwietniowa inflacja przypieczętowała obniżkę stóp procentowych w maju?
Banki
Kredyty frankowe przestają być obciążeniem dla mBanku
Banki
Pekao nie będzie składał oferty na zakup Santander BP
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Banki
Dobre wyniki Santandera na początku 2025 r. Co mówi zarząd o sprzedaży banku?
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne