Rzecznik Finansowy dołącza do sprawy dotyczącej PKO BP

Chodzi o spór sądowy dotyczący kredytu mieszkaniowego „Alicja”. Zdaniem RF tego typu umowy są tak skonstruowane, że klienci nie wiedzą, kiedy skończą spłacać swój dług.

Publikacja: 27.10.2020 13:09

Rzecznik Finansowy dołącza do sprawy dotyczącej PKO BP

Foto: Bloomberg

Zdaniem Rzecznika Finansowego umowa zawarta przez powodów z bankiem zawiera szereg postanowień umownych niezgodnych z prawem bankowym, a także przepisami gwarantującymi ochronę konsumentów zawartymi w kodeksie cywilnym.

– Poważne zastrzeżenia budzi brak wskazania w umowie terminu ostatecznej spłaty kredytu, a to jeden z głównych elementów umowy kredytu, który pozwala kredytobiorcy zakreślić czas spłaty długu. Dodatkowo, klienci banku, pomimo ponad dwudziestoletniej regularnej spłaty zobowiązania, nadal mają do uregulowania dług przekraczający pożyczoną kwotę. Wynika to przede wszystkim z zawartego w umowie sposobu ustalania oprocentowania kredytu – mówi Mariusz Jerzy Golecki, Rzecznik Finansowy.

BLACK WEEKS -75%

Czytaj dalej RP.PL. Nie przegap oferty roku!
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Banki
Rośnie ryzyko prawne. „Trzeba coś z tym zrobić” – postulują bankowcy
Banki
Frankowa kontrofensywa banków. Nie warto jej lekceważyć
Banki
Bank Pekao SA z ofertą EKO kredytu mieszkaniowego
Banki
Czy polskie banki chcą brać udział w odbudowie Ukrainy? Oto wyniki badań
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Banki
Część członków RPP kruszeje w sprawie wiosennych obniżek stóp procentowych