Rzecznik Finansowy dołącza do sprawy dotyczącej PKO BP

Chodzi o spór sądowy dotyczący kredytu mieszkaniowego „Alicja”. Zdaniem RF tego typu umowy są tak skonstruowane, że klienci nie wiedzą, kiedy skończą spłacać swój dług.

Publikacja: 27.10.2020 13:09

Rzecznik Finansowy dołącza do sprawy dotyczącej PKO BP

Foto: Bloomberg

Zdaniem Rzecznika Finansowego umowa zawarta przez powodów z bankiem zawiera szereg postanowień umownych niezgodnych z prawem bankowym, a także przepisami gwarantującymi ochronę konsumentów zawartymi w kodeksie cywilnym.

– Poważne zastrzeżenia budzi brak wskazania w umowie terminu ostatecznej spłaty kredytu, a to jeden z głównych elementów umowy kredytu, który pozwala kredytobiorcy zakreślić czas spłaty długu. Dodatkowo, klienci banku, pomimo ponad dwudziestoletniej regularnej spłaty zobowiązania, nadal mają do uregulowania dług przekraczający pożyczoną kwotę. Wynika to przede wszystkim z zawartego w umowie sposobu ustalania oprocentowania kredytu – mówi Mariusz Jerzy Golecki, Rzecznik Finansowy.

Tylko 99 zł za rok.
Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne.

Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu.
Banki
Sprzedaż Santander Bank Polska da impuls do dużych przetasowań na rynku?
Banki
ING BSK i Citi Handlowy pokazały dobre wyniki
Banki
Kryptowalutowa afera korupcyjna na Litwie. Zamieszany urzędnik banku centralnego
Banki
Zysk Citi Handlowego powyżej oczekiwań rynkowych
Banki
Jak poradził sobie ING BSK w I kwartale? Bank podał wyniki
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem