Pekao porozumiał się z pracownikami

Bank Pekao osiągnął porozumienie w sprawie zwolnień grupowych, które już się rozpoczynają. O zmniejszeniu zatrudnienia poinformował też Santander Consumer Bank.

Publikacja: 12.03.2020 13:36

Pekao porozumiał się z pracownikami

Foto: Fotorzepa, Andrzej Bogacz

Dzisiaj zarząd Banku Pekao osiągnął wspólnie z partnerem społecznym porozumienie, jak twierdzi bank - zadowalające wszystkich zainteresowanych. Pod dokumentem podpisało się siedem związków zawodowych działających w banku. Z organizacjami związkowymi ustalono m.in. kryteria doboru pracowników, których umowy o pracę zostaną rozwiązane w ramach zwolnień grupowych, a także wysokość odpraw.

Bank Pekao rozpoczął proces zapowiedzianej wcześniej restrukturyzacji. Zwolnieniami grupowymi objętych zostanie maksymalnie 1200 pracowników, kolejne 1350 będzie miało zmienione warunki pracy. Na koniec 2019 r. w banku pracowało 13,78 tys. osób, a w grupie kapitałowej 15,68 tys.

Pekao szacuje wysokość kosztów związanych z rozwiązaniem umów o pracę i zmianą warunków zatrudnienia pracowników w ramach zwolnień grupowych na 110-130 mln zł. Wcześniej bank sygnalizował, że rezerwa tej wielkości zostanie zaksięgowana w I kwartale.

To kolejne duże cięcie zatrudnienia w Pekao, w którym w 2019 r. zwolnienia grupowe objęły 900 osób, a warunki zatrudnienia zmieniono 620 zatrudnionym. Z kolei w 2018 r. bank przeprowadził program dobrowolnych odejść, z którego skorzystało blisko 1 tys. osób. Przez cztery lata Pekao zmniejszył zatrudnienie o ponad 2,2 tys. osób. I to mimo że nie przeprowadził żadnej fuzji. Teraz, jak tłumaczy bank, restrukturyzacja jest konsekwencją procesu transformacji, której celem jest unowocześnienie, zwiększenie efektywności i centralizacja procesów. Transformacja technologiczna oznacza, że coraz więcej czynności tradycyjnie kojarzonych z codzienną obsługą klienta, będzie się odbywać przy wykorzystaniu zaawansowanych narzędzi technologicznych poza tradycyjnymi oddziałami. Działania banku wpisują się w trend na rynku, gdzie od lat trwają zwolnienia.

Wczoraj o planowanych zwolnieniach poinformował też Santander Consumer Bank. Planuje w ramach zwolnień grupowych zlikwidować do 430 miejsc pracy w okresie od 20 kwietnia 2020 r. do 31 marca 2021 r. "Planowana restrukturyzacja zatrudnienia jest odpowiedzią na zmieniające się otoczenie rynkowe, oczekiwania klientów i potrzebę dalszej poprawy efektywności działania" - napisano w komunikacie. Pod koniec 2019 roku SCB zatrudniał ok. 2,5 tys. pracowników i miał 150 oddziałów. Obecnie 60 proc. akcji Santander Consumer Banku należy do Santander Bank Polska, pozostałe 40 proc. akcji do hiszpańskiego Santandera.

"Aktualnie realizowana strategia banku koncentruje się na digitalizacji relacji z klientami, automatyzacji wewnętrznych procesów biznesowych oraz wdrażaniu nowoczesnych technologii. Właśnie dlatego bank reorganizuje stacjonarną sieć sprzedaży w celu odzwierciedlenia zmniejszającego się zapotrzebowania na obsługę kasową oraz inne operacje przeprowadzane w placówkach. Jednocześnie kładzie duży nacisk na rozwój procesów zdalnych, dostępnych zarówno w Internecie, jak i bankowości mobilnej, co wpływa na automatyzację wielu procesów back office i powoduje konieczność przeprowadzenia zmian również w centrali banku" – dodano w komunikacie.

Banki
Od sprawy beznadziejnej do pełnego sukcesu. Dziesięć lat walki frankowiczów
Banki
Rekordowy zysk banku centralnego Szwajcarii. 16 mld franków do podziału
Banki
Saga frankowa przeciągnie się jeszcze na 2025 rok, albo i dłużej
Banki
Wyceny banków nie rosną wraz z ich zyskami. Co obniża giełdowe kursy?
Banki
Zaskakujący spadek oprocentowania kredytów hipotecznych